Tynk mozaikowy wewnętrzny i zewnętrzny, poznaj jego cechy.

Tynk mozaikowy to nic innego jak interesująca, cienkowarstwowa warstwa, którą można wykorzystać zarówno w domu, jak i w biurze. Dużym plusym takiego rozwiązania jest odporność na uszkodzenia i łatwość utrzymania czystości, powierzchnię mozaikową można wiele razy myć i nic się z nią złego nie stanie. Materiałem bazowym, a zarazem spoiwem jest żywica, dzięki niej możemy tynk kamyczkowy położyć na ścianie z tynkiem cementowo – wapiennym, cementowym, karton gipsie, czy betonie. 

Jedyne o czym musimy pamiętać to przystosowanie powierzchni pod położenie tynku, musi być ona idealnie gładka. Dzięki temu uzyskujemy najlepsze właściwości estetyczne, ponieważ nierówna, grudkowata ściana dużo gorzej przyjmuje materiał i prezentuje się znacznie gorzej. Takie przygotowanie jest niezbędne, gdyż w innym wypadku tynk może zacząć odpadać po kilku latach. Trzeba więc na równą ścianę zaaplikować grunt według specyfikacji zawartej dla danego typu tynku mozaikowego. Jeżeli tego nie dopilnujemy to będzie poważny problem z jakością takiej warstwy. Tynk mozaikowy może być użyty zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Jednak pokrycie nim całych ścian jest wybierane niezwykle rzadko, głównie przez koszt takiego przedsięwzięcia. Dużo częściej spotykane rozwiązanie to pokrycie tylko pewnej części ściany w danym budynku. Pozwala to zachować sporo pieniędzy, a przy okazji taka ściana bardzo dobrze nawiązuje do połączeń z materiałami takimi jak kamień, czy ceramika. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli tynk kładziemy po raz pierwszy to należy pamiętać, iż kolor na opakowaniu po nałożeniu będzie się różnił od tego na ścianie. Wynika to z naturalnego procesu zasychania, dopiero po procesie zawiązania się żywicy uzyskamy barwę określoną na karcie produktu. Podczas aplikacji tynku mozaikowego trzeba zadbać o określone warunki atmosferyczne. Najlepsza temperatura do pracy polecana przed producentów to 5-25 stopni Celsjusza. Natomiast temperatura wokół miejsca, którym się zajmujemy nie może być wyższa niż 15 stopni. Wśród złych warunków, kiedy tynku kłaść się nie powinno należy wymienić pogodę deszczową i silny wiatr. Może to spowodować uszkodzenie całej, świeżo położonej struktury. Jeśli chodzi o nakładanie to możemy próbować sami metodą ręczną lub wezwać fachowca, który przy użyciu specjalistycznego sprzętu i własnego doświadczenia położy nam tynk w sposób fachowy na wiele lat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.