Czym ciąć beton komórkowy?

Zastosowanie betonu komórkowego jest niemal niezliczone. Bloczki z betonu komórkowego są bardzo popularne, a na taki stan rzeczy wpływ na nią mają zarówno łatwość obróbki i szeroka dostępność w sklepach budowlanych. W porównaniu do tradycyjnego betonu oraz cegieł, beton komórkowy łatwiej przytniemy na wymiar bez potrzeby korzystania z specjalnych urządzeń. Przyjrzymy się teraz narzędziom, które do przycinania sprawdzą się doskonale. 

Przycinanie bloczków z betonu komórkowego nie różni się zbytnio od cięcia tradycyjnego kawałka drewna. Materiał w postaci bloczków ma w swojej strukturze pewną ilość znajdującego się wewnątrz powietrza lub gazu, co powoduje powstanie jednorodnych porów. Przez to materiał jest lżejszy, prościej jest też taki bloczek dociąć na wymiar. Podstawowym narzędziem do obróbki jest piła widiowa, która z przez posiadany kształt zębów ułatwia pracę. W sklepach znajdziemy także piły przeznaczone do obróbki betonu komórkowego, dopłacać naszym zdaniem nie warto, ponieważ małą liczbę bloczków przytniemy zwykłą piłą widiową. Rezultat będzie identyczny, a my zachowamy nieco pieniędzy. Do piły łatwo dokupić prowadnicę kątową, która ułatwi otrzymanie idealnie równej powierzchni i docięcia na wymiar. Ważna jest tu dokładność, więc nie powinno się wykonywać prac wyłącznie na wyczucie. Jeśli więc bloczków jest mało to dobrym wyborem będzie zwykła piła, dla firm budowlanych lepiej sprawdzą się piły elektryczne pozwalające na obróbkę dużej ilości materiałów.

Jeśli stawiamy dom lub inny budynek i nie chcemy iść w duże koszty to wówczas warto kupić piłę przystosowaną wyłącznie do cięcia betonu w sklepie budowlanym, którą wykorzystamy do cięcia materiału w dużej ilości. Piły do drewna lub metalu dadzą radę przy niewielkiej liczbie płyt lub bloczków, ponieważ są one często wykonane ze stali o słabszych zębach, które szybciej się tępią. Niezdatność narzędzia łatwo jest spostrzec w momencie, kiedy za każdym podejściem do cięcia, piła zakleszcza się w materiale. Przy dużej liczbie materiałów działania ułatwią elektronarzędzia w postaci, czy to piły stołowej z widiową tarczą, czy szlifierki kątowej.   Wówczas warto dokupić maskę, gdyż będziemy pracować w sporym zapyleniu. Nasze działania będą jednak trwały dużo krócej. Trzeba tak dobrać narzędzie, aby dopasować je do określonych prac budowlanych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.