Olsztyn

Olsztyn – stolica Warmii i Mazur.

Olsztyn to miasto znajdujące się w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego nad rzeką Łyną. To największe miasto na tym rozległym terenie, a jego powierzchnia to około 88 km2. Miasto podzielono na 23 osiedla miejskie. Jeżeli chodzi o liczbę ludności to obecnie wynosi ona 1 434,8 tys. osób. Stolica województwa pełni ważną rolę gospodarczą, kulturowa i edukacyjną, gdyż to właśnie w tym mieście znajdują się najważniejsze instytucje istotne dla regionu, w tym ważny węzeł komunikacyjny w postaci dróg szybkiego ruchu i kolei.

Co ciekawe miasto w swej pierwotnej nazwie zupełnie nie przypominało aktualnej. Początkowo teren miejski otrzymał nazwę „Allenstein” w 1353, obecna nazwa Olsztyn podchodzi z XVI wieku. Ten bogaty historycznie region przeszedł już niejedną wojnę, ale po każdej z nich miasto ponownie odbudowywano. Jakby tego było mało w latach 1709-1712 Olsztyn nawiedziła pamiętna zaraza, która niemal pozbyła się całej ludności. Silny rozwój miasta datuje się na wiek XIX i początek XX, kiedy to wybudowano urzędy publiczne, w tym ratusz, kościoły, nowe dzielnice mieszkaniowe. Miasto zyskało też nowoczesny transport w postaci lotniska i tramwajów. Pod względem gospodarki teren ten może się dziś poszczycić rozwojem na wysokim poziomie. To właśnie tu mieści się główny ośrodek produkcji opon w kraju (fabryka Michelin), a także inne firmy z sektora meblarskiego, drzewnego, spożywczego, budowlanego. Warte wymienienia są lokalne Olsztyńskie Zakłady Graficzne i Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych.

Olsztyn

Komunikację między poszczególnymi dzielnicami Olsztyna zapewnia transport publiczny, na który składa się 35 linii autobusowych i 3 linie tramwajowe. Cała flota składa się łącznie z 163 autobusów i 15 tramwajów. Turystów powinien ucieszyć fakt, iż miasto położone jest w otoczeniu wielu jezior i lasów. Znajdziemy tu Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Szlak Zamków Gotyckich, czy czerwony Szlak Grunwaldzki i Kopernikowski. Ten interesujący obraz terenu dopełniają coroczne spływy kajakowe, które organizowane są na malowniczych terenach wokół Olsztyna. Ze względu na walory turystyczne, ale też lokalizację miasto to jest dobrym terenem dla różnego rodzaju mniejszych i większych przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że Olsztyn przyciąga nowych inwestorów. Miasto posiada około 300 dużych firm i około 2600 mniejszych przedsiębiorstw.

Trzeba też wiedzieć, iż rynek budowlany na tym terenie od dłuższego już czasu poczyna sobie bardzo dobrze. Firmy dyktują rynkowe ceny głównie ze względu na ilość zleceń i kolejki poszczególnych inwestorów. Windowanie cen warto więc obserwować na bieżąco, tak aby wybrać odpowiedniego fachowca i materiał odpowiadający nam cenowo. Nie mniej jednak jest to wyraźny znak dla przedsiębiorców, że w tym mieście warto zostawić swoje pieniądze otwierając własną działalność budowlaną, czy usługową.

Firma wyróżniona w naszym serwisie:

Bramy przemysłowe RYTERNA – dystrybutor bram segmentowych oferuje rozwiązania dla przemysłu, warsztatów samochodowych, hal i garaży przydomowych.