Hydroizolacja balkonu pod płytki. Papa, czy inny materiał?

Balkon w domu to teren, gdzie bardzo chętnie przebywamy w ciepłe dni. Ta nieduża przestrzeń służy niekiedy jako miejsce do suszenia ubrań, ale też do relaksu. Aby zapewnić odpowiedni stan balkonu należy zwiekszyć jego trwałość oraz odporność na działanie różnych czynników atmosferycznych. Podstawowym sposobem zabezpieczenia balkonu jest wykorzystanie określonej izolacji przeciwwilgociowej. Czy jest to potrzebne? 

Balkon to newralgiczne miejsce w domu, które jest narażone na działanie wilgoci. Niestosowanie w tym miejscu izolacji może powodować nie tylko estetyczne zniszczenia w postaci pękającego podłoża, ale nawet doprowadzić do pogorszenia parametrów, w tym nośności podłoża, a to może być przyczyną długoterminowego naruszania konstrukcji, co będzie niebezpieczne dla osób korzystających z balkonu. Dobrą metodą zabezpieczenia balkonu jest wykorzystanie chemii budowlanej. Aktualnie rezygnuje się z korzystania z  papy, złym rozwiązaniem jest też instalacja płytek na betonie bez żadnej warstwy ochronnej W takim wypadku wilgoć i woda może podchodzić pod nasze podłoże, przez co będzie ono ulegać z czasem powolnemu procesowi niszczenia. Jeśli chodzi o położenie izolacji to warto spojrzeć na chemię budowlaną, którą znajdziemy w sprzedaży. Dostępne są środki płynne aplikowane na goły beton jako materiał dodawany do zaprawy, który odpowiednio izoluje podłogę od wilgoci. Dla podłóg balkonowych najlepsze bedą izolacje elastyczne, z kolei dla podłóg betonowych warto skorzystać z oferty powłok sztywnych.

Inną metodą stworzenia izolacji przeciwwilgociowej są wykładziny drenażowe. Ten sposób odróżnia się od pierwszego tym, iż nie jest to powierzchnia całkowicie nieprzepuszczalna.  Woda oraz wilgoć wchodzi w strukturę tak położonej powierzchni i zatrzymuje się na warstwie izolacji, gdzie zostaje. Wówczas następuje proces przekierowania wilgoci z wnętrza do  zakończeń balkonu. Zaletą takiej metody jest głównie okres zimowy, gdzie wykładziny drenażowe ułatwiają pozbycie się wody z podłogi. Ponadto nigdy nie dojdzie do pękania ceramicznej podłogi od mrozu, który rozszerza posadzkę ze względu na wilgoć.

Należy wiedzieć, iż nie ma znaczenia wybrana forma izolacji, a jej specjalistyczne wykonanie. Na rynku znajdziemy wiele firm zajmujących się fachowym doradztwem i pomocą w tym zakresie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Izolacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.