Izolacja akustyczna podłogi, ścian wewnętrznych. Wykorzystaj wełnę mineralną.

Wiele osób chciałoby mieć dom jednorodzinny znajdujący się z dala od miasta, gdzie nie będą do nas dochodziły hałasy z zewnątrz. W tym celu już na początku trzeba zastanowić się nad wyborem wełny mineralnej, która odetnie nas od większości dźwięków, w tym i hałasu. W domu znajdującym się daleko od głównym dróg nie ma to tak wielkiej wagi to w przypadku budynków w sąsiedztwie zabudowań miejskich, taki hałas może być aż zanadto dokuczliwy. 

Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest wyciszenie domu przy pomocy wełny mineralnej, czyli  materiału złożonego z włókien pochłaniającego dźwięki. Jeśli zależy nam na poznaniu jaka wełna będzie najlepszym wyborem to warto ocenić gęstość materiału. Jeżeli nasza wełna waży solidną liczbę kilogramów to nasza izolacja będzie sprawdzać się lepiej. Z opinni fachowców wynika, że należy kupować wełnę mineralną o grubości wynoszącej minimum 15 cm i tradycyjnym układzie włókien.

Jakie rodzaje wełny wyróżniamy?

Znając gęstość należy wziąć pod uwagę dwa typy wełny: skalną i szklaną. Obie mają różne właściwości, więc jeżeli wełna ma zapewniać inne właściwości to trzeba lepiej przyjrzeć się parametrom. My będziemy szukać izolacja dobrze tłumiącej dźwięki i pot tym tym kątem będziemy sprawdzać dwa rodzaje tego materiału. Wełna skalna jest wytwarzana z połączenia ze sobą gabra, brykietu naturalnego, bazaltu, dolomitu lub kruszywa wapiennego. W czasie topienia części składowych w wysokiej temperaturze i rozwłóknieniu otrzymywane są elementy, które później sklejane są żywicą i tworzy się gotowe formy w postaci płyt, otulin, mat dostępnych w sklepie.

Wełna mineralna szklana jest wytwarzana z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej otrzymanej w czasie recyklingu. Sposób produkcji jest zbliżony do wełny skalnej. Różnicą jest tu odmienny układ włókien umieszczonych równolegle do powierzchni materiału. Pozwala to otrzymać lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Oba materiały w tej kwestii sprawdzają się podobnie. Wśród ich właściwości należy wymienić m.in. dobre tłumienie wewnętrznej energii akustycznej, niska sztywność dynamiczna to pochłanialność akustyczną. Jest to obecnie całkiem dobre rozwiązanie do wyciszenia domu. Specjaliści polecają często szklaną wełnę mineralną, która charakteryzuje się najlepszym stosunkiem wyciszenia, a dodatkowo pełni rolę ocieplenie dachu i ścian.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Izolacje i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Izolacja akustyczna podłogi, ścian wewnętrznych. Wykorzystaj wełnę mineralną.

  1. Pingback: Styropian elewacyjny, podłogowy. Jak sprawdzić jakość? | Materiały budowlane

Możliwość komentowania jest wyłączona.