Wszystko o piorunochronie, czyli bezpieczna instalacja elektryczna.

Właściciele budynków użytkowych rezygnują niekiedy z montażu piorunochronów. Kilkanaście lat wcześniej takie działanie wydawało się niezgodne z rozsądkiem, ponieważ zdecydowana większość budynków była wyposażona w instalację tego typu. Lekceważenie burzy zwykle kończy się poważnymi konsekwencjami dla budynku, w który uderzył piorun. Co więcej, pojedyncze wyładowanie atmosferyczne może prowadzić do uszkodzenia sprzętu podłączonego do instalacji elektrycznej. Brak stosownego zabezpieczenia naraża dom także na niebezpieczny pożar. Czy rezygnacja z instalacji piorunochronowej to dobry pomysł? 

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest moc piorunów uderzających w budynek. Średniej klasy wyładowanie atmosferyczne generuje natężenie w granicach 100 tys. amperów oraz temperaturę wynoszącą 30 tys. stopni Celsjusza. Uderzenie pioruna w budynek nie należy rzecz jasna do częstych zdarzeń, co nie oznacza, że nie może się nam przydarzyć. Montaż instalacji odgromowej zapewnia spokój, gdyż nie musimy obawiać się o awarię naszej instalacji elektrycznej. Piorunochron to urządzenie, które transportuje moc uderzenia do ziemi, która zapewnia naturalne wygaszenie siły, z którą mamy do czynienia. Dlatego tak istotne jest stosowanie w budynkach użytkowych instalacji elektrycznych wysokiej klasy, które nawet w razie wystąpienia silnego wyładowania atmosferycznego, uchronią sprzęt RTV i AGD przed poważną i kosztowną awarią. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo budynków to nie istnieje żaden wymóg prawny w zakresie obowiązku montażu instalacji odgromowej. Decyzję o dodatkowej ochronie musi więc podjąć sam właściciel. Najbardziej narażonymi budynkami na uderzenie pioruna są konstrukcje wysokie, które na tle innych budynków wyróżniają się rozmiarami. Warto uwzględnić ten czynnik wybierając  W naszym kraju nie ma obowiązku stosowania instalacji odgromowych, wszystko zależy więc od chęci samego właściciela. Niemniej dodatkowa ochrona obiektu sprawia, że czujemy się bezpieczniej.

Potrzebę montażu odgromnika dobrze jest zweryfikować w trakcie rozmowy ze specjalistą. Fachowiec potrafi stwierdzić ryzyko występowania burz na danym terenie na podstawie statystyk lokalnych. Fachowiec jest w stanie zweryfikować jak duża częstotliwość uderzeń piorunów ma miejsce w naszej lokalizacji i na tej podstawie zaleci lub nie instalację odgromową. O bezpieczeństwie budynków decydują również nowoczesne instalacje elektryczne. Stanowią one obok odgromników skuteczną ochronę przed skutkami przepięć w sieci elektroenergetycznej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.