Mieszkanie za miastem, plusy i minusy życia na wsi.

Wybór miejsca zamieszkania z dala od miasta to często decyzja na wiele lat. Pobudowanie domu w odległości kilkudziesięciu kilometrów od miasta ma swoje plusy i minusy. Decydując się na działkę budowlaną na terenach wiejskich często możemy bawić się w aranżację sporo większej powierzchni. Możemy wybudować większy dom, a dodatkowy teren da się zagospodarować na plac zabaw dla dzieci, utworzenie altanki, czy posadzenie drzew owocowych. 

Zaletą dużego domu jest liczba pomieszczeń. W większym domu pomieszczą się członkowie wielopokoleniowej rodziny lub w razie potrzeby znajdą się pokoje dla kolejnych dzieci. Sensownie zaprojektowany dom powinien brać pod uwagę funkcjonalność i potrzeby wszystkich mieszkańców. Wtedy otrzymujemy konkretny podział, który ułatwia oddzielenie pomieszczeń takich jak kuchnia, salon, pokoje itd. Dużą zaletą, które jest wskazywana często przez osoby mieszkające na wsi jest bliskie sąsiedztwo przyrody, spokój i cisza. Ulice wiejskie mija raczej mało pojazdów, a dom otoczony jest głównie przez pola, gęste lasy i jeziora. Jeśli w najbliższej okolicy nie ma zabudowań to możemy pokusić się o zaprojektowanie drewnianego budynku, który odznacza się niespotykanym charakterem.

Jeśli chodzi o wady to jedną z nich są odległości od miasta. Często sklepy spożywcze są dostępne niemal na każdej wsi, ale tych bardziej specjalistycznych nie znajdziemy, podobnie z rozrywką. Fani wieczornego życia będą zmuszeni do udania się do miasta w celu znalezienia kina, teatru, czy galerii handlowej. Jeszcze gorzej będzie wtedy, gdy osoby zakupią działkę rolną, gdzie będą chciały postawić dom. Wtedy polskie prawo nie zezwala na postawienie domu, a na decyzję urzędników w celu przekształcenia działki przyjdzie nam sporo poczekać.  Niezbędne dokumenty należy złożyć w gminnym wydziale geodezji i gospodarki przestrzennej. Czas oczekiwania na decyzję starosty to conajmniej kilka tygodni.

Istnieje też rozwiązania tej sytuacji w postaci wykorzystania zabudowy siedliskowej. Możemy wówczas wystąpić o status rolnika, który zgodnie z prawem może mieszkać w domu wybudowanym jako część siedliska. Aby otrzymać taki status trzeba jednak spełniać określone warunki: musimy posiadać grunty rolne o powierzchni przynajmniej 1 hektara. Konieczne też będzie wykształcenie rolnicze, bądź też potwierdzony staż pracy w tej samej branży.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.