Jak sprawdzić panel fotowoltaiczny? Najczęstsze błędy i uszkodzenia fotowoltaiki.

Deklarowana przez producentów sprawność paneli słonecznych wynosi do nawet 25 lat. Jak więc rozumieć sytuacje, kiedy ogniwa PV przestają działać lub charakteryzują się obniżoną od nominalnej sprawnością? Wynika to najczęściej nie z właściwości materiału, co z niefachowego montażu lub też użycia paneli fotowoltaicznych wątpliwej jakości. Istotne jest więc użycie materiałów odpornych na działanie różnych warunków atmosferycznych. Markowe moduły charakteryzują się bezproblemowym działaniem przez wiele lat; potwierdza to wiele certyfikatów. Urządzenia przechodzą szereg prób wytrzymałości na stres cieplny, uszkodzenia mechaniczne, a niekiedy i działanie czynników chemicznych. Brak stosownych certyfikatów powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym, że mamy do czynienia z panelami słonecznymi wątpliwej jakości. 

Wykrywanie uszkodzeń oraz podstawowe wady niskiej jakości fotowoltaiki

Podstawowe uszkodzenia wykrywa się przy użyciu specjalnych testerów: symulatorów słonecznych, kamer termowizyjnych, testerów elektroluminescencyjnych, czy testerów oporu. Problemy zauważymy głównie w przypadku paneli fotowoltaicznych klasy B, gdzie producenci mogą pokusić się o zastosowanie elementów niższej jakości. Często spotykanym uszkodzeniem paneli PV są zarysowania szkła, które wynikają z błędów w trakcie produkcji lub powstają w trakcie przewożenia na miejsce montażu. Rysy o cienkiej powierzchni mogą generować delikatne zacienienia, głębsze rysy o większych rozmiarach mogą mieć wpływ na uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej. W najgorszych przypadkach pogłębione rysy mogą prowadzić do przedostawania się pod powierzchnię paneli pyłu, wody i powietrza. W efekcie takiego zdarzenia dochodzi do procesu delaminacji, czyli rozwarstwienia się powłoki antyrefleksyjnej.

Precyzyjne ułożenie ogniw fotowoltaicznych oraz zanieczyszczenia

W trakcie procesu produkcyjnego tanich paneli może dojść do sytuacji, kiedy poszczególne moduły ułożone w szeregu różnią się ułożeniem ogniw. Nie ma to wpływu na produkcję energii tylko w teorii, gdyż różnice estetyczne to tylko jeden z problemów. Jeśli zdarzy się rozmieszczenie ogniw zbyt blisko siebie to może dojść do iskrzenia. Nie może być więc mowy o długiej żywotności instalacji narażonej na powstawanie tego typu procesów. Zanieczyszczenia wewnętrzne fotowoltaiki to kolejny punkt na naszej liście. Zabrudzenia powstają w procesie produkcyjnym lub konstrukcja paneli nie jest właściwie uszczelniona. W obu przypadkach możemy mówić o niewystarczającej dbałości o jakość paneli fotowoltaicznych. Zanieczyszczenie od środka wpływa nie tylko na walory estetyczne instalacji, lecz przede wszystkim na tworzenie zacienienia, a tym samym ograniczenie wydajności produkcyjnej energii.

Trwałe uszkodzenia, czyli gorące miejsca (hot spoty)

Ogniwa fotowoltaiczne znajdujące się w miejscach zacienionych przy drzewa, liście, a niekiedy zabrudzenia są narażone na tworzenie się miejscowym hot spotów. Panele słoneczne częściowo zasłonięte będą zużywać energię pozyskując ją od pozostałych modułów, kiedy w normalnych warunkach powinny produkować energię. Przekłada się to na wzrost temperatury w zacienionym module, co skutkuje tworzeniem się gorących miejsc. Utrzymujący się stan może prowadzić do poważnych i trwałych uszkodzeń fotowoltaiki. Wykrywanie hot spotów jest możliwe przy użyciu profesjonalnych urządzeń – kamer termowizyjnych. W celu eliminacji zagrożenia stosuje się systemy obejścia (bypass), które eliminują z użytku strefy zacienione w panelach słonecznych. Czytaj więcej: fotowoltaika Ostrołęka.

Przyłączenia oraz przebarwienia folii: przewody, złącza oraz folia EVA

Producenci fotowoltaiki wysokiej jakości zalecają korzystanie wyłącznie z oryginalnych przyłączy. Stosowanie zamienników może prowadzić do pogorszenia się stanu technicznego instalacji. Pamiętajmy, że wymagania producentów nie są bezpodstawne i dla izolacji przewodów oraz przyłączy elektrycznych konieczne jest zachowanie parametrów w zakresie pracy w trudnych warunkach. W praktyce więc okablowanie musi być odporne na pracę w wysokich temperaturach, wytrzymałości na zamarzanie i zmiany temperatur, pracę przy określonej wilgotności powietrza oraz muszą być odporne na oddziaływanie promieniowania UV. Problem fotowoltaiki taniej jakości to także folia EVA, która może być odpowiedzialna za tworzenie się przebarwień. Podstawowe problemy z jakością materiału zauważymy po zmianie koloru folii na brązowy. Oznacza to, że w naszym systemie zastosowana została powłoka najniższej jakości, co oprócz walorów estetycznych może prowadzić do uszkodzenia, czyli delaminacji, a co za tym idzie zacienień. Niekiedy też w trakcie produkcji dochodzi do błędów i braków w strukturze paneli słonecznych. To z kolei przekłada się na niższą wydajność, a niekiedy na nierównomierne obciążenie w wybranych modułach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.