Ile waży blachodachówka, metr kwadratowy dachu?

Nośność więźby dachowej decyduje o wyborze pokrycia dachowego. Dlatego już na etapie przygotowywania projektu należy uwzględnić całkowitą wagę konstrukcji i na tej podstawie dokonać wyboru materiału. Przelicznik wagowy pokrycia jest istotny szczególnie w przypadku modernizacji istniejącego dachu, jak również przy projektowaniu zupełnie nowego domu. Niekiedy wzmocnienie więźby będzie koniecznością. 

Metr kwadratowy dachu: ciężar zależny od wybranego materiału

Wśród popularnych na rynku pokryć dachowych znajdziemy przede wszystkim dachówki ceramiczne oraz cementowe. Są one produkowane na bazie gliny oraz cementu i mogą przybierać różnego rodzaju kształty, a także kolory zgodnie z wizją producenta. Tradycyjny podział dachówek wyróżnia modele płaskie oraz profilowane. Zdecydowaną większość stanowią dachówki zakładkowe, które wyposażono w profilowane boki z zaczepami pozwalające na łatwiejsze połączenie. Szczelne łączenie jest możliwe dzięki tzw. zamkom, które usprawniają przesuwanie dachówki w pionie i poziomie. Oba rodzaje sprawdzą się w przypadku większości dachów z wytrzymałą więźbą. W przypadku dachówek mówimy tu o ciężarze od 30 do nawet 70 kg na metr kwadratowy. Musimy także uwzględnić ciężar całej konstrukcji dachu. Ruszt złożony z kontrłat oraz łat to dodatkowe 15 kilogramów na każdy metr kwadratowy. Sprawdź: usługi dekarskie Ostrołęka.

Blachodachówka – najlżejsze pokrycie na rynku?

Blachodachówka wykonana na bazie ocynkowanej blachy stalowej bądź aluminiowej to najlżejsze na rynku rozwiązanie. Pokrycie tego typu składa się z kilku rzędów ciętych w formie pasów, a zewnętrzną warstwę wykończeniową zwieńcza powłoka pełniąca rolę ochronną i dekoracyjną. Możliwe jest znalezienie pokrycia o pasującego do stylistyki budynku, zarówno jeśli chodzi o barwę, jak i strukturę. W przypadku blachodachówki waga wynosi zaledwie od 2 do 6 kilogramów na metr kwadratowy.

Pokrycie z blachy płaskiej oraz gonty bitumiczne

Pokrycie tego typu dostępne jest w formie taśm lub arkuszy aluminiowych, miedzianych lub cynkowo-tytanowych. W sprzedaży znajdziemy także panele z blachy płaskiej, które wyposażono w specjalne rąbki. Wierzchnią warstwę stanowi powłoka ochronna, waga blachy płaskiej wynosi od 1,8 do 11 kilogramów na metr kwadratowy w przypadku taśm i arkuszy oraz od 4,5 do 5 kg/m2 w przypadku paneli. Gonty bitumiczne swoją konstrukcją są zbliżone do papy wzmocnionej przy użyciu siatki z włókna szklanego. Gonty występują w formie arkuszy z wcięciami, co do złudzenia przypomina gonty z drewna lub dachówkę płaską. Na rynku znajdziemy jednokolorowe gonty oraz cieniowane przy użyciu mineralnej/ceramicznej posypki. W ofercie producentów dostępne są również znacznie droższe rozwiązania pokryte miedzią bądź powłoką tytanowo-cynkową. Ten rodzaj pokrycia również nie należy do zbyt ciężkich (8-11 kg/m2).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dachy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.