Wybieramy falownik do fotowoltaiki: parametry, sprawność, dane techniczne.

Oszczędności na składowych elementach instalacji fotowoltaicznej nigdy nie kończą się dobrze. Podczas codziennej pracy paneli słonecznych, inwerter spełnia rolę swojego rodzaju mózgu odpowiedzialnego za skuteczne działanie systemu. Uwzględnienie możliwości finansowych jest równie istotne jak przegląd podstawowych parametrów technicznych. Cena nie powinna być jedynym i głównym kryterium, ponieważ tylko sprawdzone modele falowników będą zapewniały bezpieczną i wydajną pracę fotowoltaiki. 

Panele PV montowane na dachach budynków generują energię, która musi zostać przetworzona na prąd stały. Tylko wtedy możliwe jest zasilenie urządzeń elektrycznych. Za to zadanie odpowiedzialny jest inwerter, zwany falownikiem lub przetwornicą napięcia. Prąd płynący w gniazdkach musi spełniać określone wymagania. W przypadku warunków w Polsce wymagana jest zamiana promieniowania słonecznego na prąd stały o napięciu 230 V oraz częstotliwości 50 Hz. Falownik nie należy do urządzeń tanich, jednak bez niego niemożliwe byłoby korzystanie z paneli słonecznych. Kupno inwertera fotowoltaicznego może pochłonąć nawet 20% kwoty przeznaczonej na inwestycję. To pokazuje jak istotną rolę odgrywają te urządzenia i jak ważny jest wybór sprawdzonego modelu od renomowanego producenta.

Najważniejsze parametry inwerterów

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest sprawność falownika. Jest to nic innego jak stosunek elektrycznej mocy wyjściowej dla prądu AC oraz mocy wejściowej dla prądu DC. Sprawność wyznacza się na podstawie wzoru, gdzie η równa się mocy wyjściowej PAC oraz mocy wejściowej PDC. Inwerter rzadko pracuje z maksymalną wydajnością, na którą wpływają także inne parametry. Jednym z nich jest szybkość oraz jakość adaptacji inwertera. Producenci wskazują na parametr MPPT, który oznacza śledzenie maksymalnego punktu mocy. Na system fotowoltaiki składają się moduły połączone szeregowo. Wartość poszczególnych napięć jest ze sobą sumowana i na tej podstawie dopasowuje się działanie do inwertera. W praktyce więc moduły fotowoltaiczne produkują taką samą ilość energii elektrycznej. Nie do końca miarodajny jest dla użytkowników wskaźnik MPP (maksymalny punkt mocy). Parametr ten będzie dla paneli słonecznych zależny od bieżącego natężenia promieniowania, a także temperatury pracy. Wraz z różnicami zmienić się będzie charakterystyka napięciowo-prądowa.

Ważną rolę w inwerterze odgrywa więc wskaźnik MPPT, który wymieniliśmy. Pozwala on na dostosowanie się do nowych warunków dzięki śledzeniu punktu maksymalnej mocy. W sprzedaży dostępne są bardzo inteligentne rozwiązania, inwertery wyposażone w złożony układ MPPT są w stanie odnaleźć globalny punkt mocy dla częściowo zacienionych modułów. Widzimy więc, że system MPPT oprócz sprawności inwertera może decydować o faktycznym działaniu, a więc sprawności instalacji fotowoltaicznej. Dowiedz się więcej: instalacje fotowoltaiczne Kolno.

System chłodzenia oraz podsumowanie

Przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną inwertery są narażone na naturalny wzrost temperatury pracy. Nie należy obawiać się tego zjawiska, gdyż występuje ono w przypadku wszystkich modeli dostępnych na rynku. Wiele modeli posiada specjalne systemy, które reguluję przepływ powietrza. Jest to szczególnie istotne dla elektroniki znajdującej się w zamkniętej obudowie. Właściwe chłodzenie tychże elementów zapewnia bezawaryjną pracę falownika przez wiele lat. Podsumowując, wydajne działanie instalacji fotowoltaicznej jest możliwe jedynie przy udziale markowego inwertera. Przetwornica prądu jest sercem systemu, który dba o skuteczną produkcję energii elektrycznej ze słońca. O jakie dodatkowe parametry warto zapytać sprzedawcę? Szukając inwertera należy zweryfikować sprawność urządzenie przy częściowym obciążeniu. Istotne są także parametry wyszukiwania i utrzymania MPP oraz zakres temperatur pracy. Najlepszym wyborem będą rzecz jasna lokalne firmy oferujące pełen system fotowoltaiki. Mamy wówczas pewność, że inwerter zostały dobrany do instalacji PV, a w razie problemów na miejscu zgłosiły ewentualne usterki lub zlecimy prace serwisowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Usługi i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.