Warszawa

Warszawa to miasto położone w centralnej Polsce, które jest swoistym centrum życia kulturalnego, gospodarczego, naukowego i politycznego. To tutaj znajdują się siedziby najważniejszych władz państwa oraz innych organizacji ważnych w skali kraju. Stolica wiedzie prym największego pod względem ludności miasta w kraju (1 758 143 osób), a jego łączna powierzchnia to aż 517,24 km² licząc z Wisłą. Nad sprawnym działaniem poszczególnych części miasta czuwa 18 jednostek pomocniczych rozsianych po dzielnicach Warszawy. Wśród siedzib ważnych instytucji znajdziemy m.in. Pałac Prezydenta, siedzibę Rady Ministrów, Sejm i Senat, Narodowy Bank Polski, czy agencję Frontex czuwającą nad bezpieczeństwem zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Z ciekawostek należy wymienić, iż wzmianki o nazwie miasta pochodzą jeszcze z XIV wieku. W średniowieczu nazwę określano jako Warszewa i Warszowa. Podobno wynikało to ze skrótów staropolskich imion Warsz, Wrocisław i Warcisław. Aktualne nazwa pochodzi już z XVI wieku, czyli z czasów upowszechnienia się zmian w wymowie dialektycznej. Legenda głosi, iż nazwa stolicy pochodzi od imion Warsa i jego żony Sawy. Wracając do liczby ludności, Warszawa w skali kraju może poszczycić się wskaźnikiem na poziomie 4,5% i ta liczba stale rośnie. Wynika to przede wszystkim z napływu mieszkańców innych miast, którzy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Stopień migracji jest spory, ale nie daje to przełożenia na przyrost naturalny. Różnice są widoczne także jeśli chodzi o podział mieszkańców ze względu na płeć, kobiety stanowią aż 54,06%, natomiast mężczyźni 45,94%. Daje to odpowiednio 929 962 kobiety i 790 436 mężczyzn. Spore grono osób stanowią przyjezdni, którzy nie mają w Warszawie zameldowania. Noclegi w stolicy to codzienność, szacuje się, że liczba mieszkańców sypiających w stolicy wynosi w granicach 1,91 do 1,96 mln. Nie brakuje też przyjezdnych, którzy dojeżdżają do Warszawy każdego dnia środkami komunikacji miejskiej z miast takich jak Łódź i Radom, ale nie tylko. Tych w ciągu jednego tylko dnia napływa pomiędzy 2,41, a 2,46 mln.

Statystyki dotyczące aktualnej liczby mieszkańców są o tyle interesujące, że w czasie II wojny światowej doszło do całkowitej eksterminacji wielu ludzkich istnień. W roku 1946 Warszawę zamieszkiwało jedynie nieco ponad 478 tys. osób. Duży napływ ludności był możliwy dzięki zniesieniu ograniczeń meldunkowych, umożliwiło to przyjezdnym pracę i edukację na terenie miasta. Warszawa jest też podzielona na 18 jednostek pomocniczych, które stanowią dzielnice. Ich działanie funkcjonuje rzecz jasna w obrębie stolicy, lecz nie mają osobowości prawnej. Możemy tu wymienić następujące dzielnice: Białołęka, Bielany, Bemowo, Żoliborz, Praga-Północ, Targówek, Śródmieście, Wola, Ochota, Włochy, Ursus, Mokotów, Wawer, Praga-Południe, Wesoła, Rembertów, Wilanów, Ursynów. Wśród dzielnic największym zaludnieniem odznacza się Ochota (8600 osób na km²), a najmniejszym Wawer (940 osób na km²). Średnia w przeliczeniu na wszystkie dzielnice to 3391 osób/km².

Warszawa

W Warszawie prężnie rozwija się sektor usług biznesowych. Pod tym względem stolica przegrywa jedynie z Krakowem. Z danych za zeszły rok wynika, iż w Warszawie funkcjonuje 167 firm z tej branży, zatrudniających ponad 42 tys. pracowników. Jeżeli chodzi o turystykę to pod tym względem również jest bardzo dobrze. Każdego roku miasto odwiedza kilka milionów osób, które znajdują nocleg w ponad 80. hotelach. Miasto może poszczycić się także liczbą mostów, które zapewniają bezpieczną przeprawę. Na 28-kilometrowym odcinku Wisły funkcjonuje 10 stałych mostów, w tym 8 drogowych i 2 kolejowe: Skłodowskiej-Curie, Grota-Roweckiego, Śląsko-Dąbrowski, Gdański, Poniatowskiego, Świętokrzyski, Siekierkowski, Łazienkowski oraz most średnicowy i przy Cytadeli. Stolica jest też objęta zasięgiem 6 dworców kolejowych: Warszawa Gdańska, Centralna, Śródmieście, Warszawa Wschodnia, Zachodnia oraz Warszawa Wileńska. Na pasażerów wsiadających po drodze czeka aż 40 stacji i przystanków, które obsługują pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Podobnie wygląda transport autobusowy, na ternie miast działa 250 linii autobusowych, które są wspierane dodatkowymi kursami w czasie świąt. Miasto obejmują też ścieżki rowerowe, łączna ilość takich szlaków w mieście to pod koniec 2017 r. aż 535 km. Uzupełnieniem koncepcji stolicy przyjaznej rowerzystom jest ponad 1000 parkingów wyposażonych w kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych oraz kilkadziesiąt wypożyczalni rowerów.

Z danych wartych uwagi szczególnie dla przedsiębiorców należy wymienić liczbę firm działających na terenie Warszawy. Aktualnie na terenie stolicy funkcjonuje aż 298 tys. mniejszych lub większych firm. Wśród poszczególnych dzielnic największa liczba przedsiębiorstw działa na terenie Śródmieścia (51 552 podmiotów) i Mokotowa (40 287). Najmniej przedsiębiorstw prowadzi swoją działalność w dzielnicy Warszawa Rembertów (2767 firm).

Marzec 2018

Wyróżnione firmy w naszym serwisie:

TOMCZAK – IZOLACJE NATRYSKOWE
Firma oferuje usługi związane z ocieplaniem pianką poliuretanową. Swoje usługi świadczy na terenie Warszawy i okolic. Najważniejszym punktem oferty jest ocieplanie poddaszy nowoczesną metodą natrysku pianki PUR co sprawia, że izolacja domu jest o wiele lepsza, a to przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, a latem zapewnia komfort termiczny.