Najczęstsze błędy przy budowie domu. Jak je wyeliminować?

Budowa domu jednorodzinnego wymaga szczególnej uwagi. Błędy budowlane to plaga spowodowana zbyt dużym zaufaniem inwestora do wynajętej ekipy lub też złym wyborem „fachowców”. Stawiając budynek często zmagamy się z własną niewiedzą, a to rodzi poważne problemy. Amator we własnym zakresie nie dopilnuje firmy budowlanej, nie będzie też w stanie zauważyć błędów wykonawczych na pierwszy rzut oka.

Nie oczekujmy od siebie zbyt wiele jeżeli chodzi o znajomość zagadnień technicznych. W krótkim czasie nie dowiemy się wszystkiego o budowie domu, nie nabędziemy też wystarczającego doświadczenia, aby móc stwierdzić co zostało wykonane zgodnie ze sztuką, a co nie. Nasze działanie możemy porównać do operacji na otwartym sercu. Nikt z nas nie spróbowałby podjąć się sam tak skomplikowanego zabiegu. Potrzebny jest do tego specjalista, który zajmie się kontrolą jakości pracy fachowców oraz poszczególnych etapów budowy. Część amatorów stawiających dom narzuca na siebie zbyt dużo. Mówimy tu o zaopatrzeniu placu budowy w materiały, kontrolę jakości, czasu potrzebnego na kolejne etapy budowy. Budowa na skróty nigdy nie kończy się dobrze, a my nie będziemy w stanie mieć pełnej kontroli nad wszystkimi pracami.

Z jakimi błędami spotkamy się na budowie?

Prace ziemne bez zagęszczania? W przypadku wykopu fundamentu konieczne jest mechaniczne zagęszczanie warstw o 10-centymetrowej grubości. Chodzi o to, aby dom równomiernie osiadał. Pamiętajmy, że podłoże, na którym umieszczono fundament będzie stopniowo pękać i osiadać. Chodzi tu także o to, aby nie dopuścić do budowy obiektu na humusie. Kolejna kwestia to ułożenie zbrojenia. Nie dopuszczajmy do położenia go bezpośrednio na podłożu. Konstrukcja ta powinna być delikatnie podniesiona przy użyciu nakładek dystansowych. W tym miejscu należy wspomnieć o ciągłości zbrojenia, której trzeba pilnować. Newralgiczne miejsce to narożniki. Zaniedbania są często widoczne przy płycie fundamentowej. Jeżeli zapomnieliśmy o regularnym podlewaniu warstwy to szybko okaże się, że powierzchnia popękała i nie będzie nadawać się do użytku. W okresie letnim zaleca się polewanie betonu do dwóch razy na dobę. W okresie silnych opadów deszczu, świeży fundament powinien być przykryty folią. Hydroizolacja gruntu to równie istotna kwestia. Tutaj należy dobierać materiał zgodnie z potrzebami i ułożyć zgodnie ze sztuką. Wybór profesjonalnej firmy budowlanej, kierownika budowy to gwarancja sukcesu. Szukasz fachowca? Wejdź: http://k-bud.pl

Niestety częstym zabiegiem stosowanym na placu budowy jest skracania czasu schnięcia dla poszczególnych etapów. W przypadku ścian należy odczekać dwa miesiące na pełne wyschnięcie, a dla wylewek jest to niespełna miesiąc. Błędem jest także stosowanie niewłaściwej zaprawy murarskiej do poszczególnych prac. Przykładem jest murowanie bloczków z betonu komórkowego zaprawą cementowo-wapienną. Przy montażu okien z kolei spotyka się osadzanie ich bez użycia klocków podporowych. Co może być konsekwencją takiego działania? Okna umocowane bezpośrednio na murze, ociepleniu będą się odkształcać. Podobnie wygląda kwestia wyboru folii. Tutaj błędy wynikają z amatorskiego podejścia do sprawy: montaż w złej kolejności, czy zakup nieodpowiedniej folii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.