Czym są i jak zbudowane są systemy ochrony przeciwpożarowej?

Zastosowane w budynkach instalacje przeciwpożarowe zwiększają poziom bezpieczeństwa. Wszystko to za sprawą wysokiej skuteczności działania systemów, które w mgnieniu oka reagują na pojawienie się dymu lub ognia w pomieszczeniach. W tym wpisie przyjrzymy się budowie systemów alarmowych, czyli urządzeń ostrzegających właściciela obiektu przed zagrożeniem.

Co to jest alarm przeciwpożarowy?

System ochrony przeciwpożarowej złożony jest z kilku urządzeń zamontowanych wewnątrz budynku. Celem działania instalacji jest skuteczne wykrywanie zagrożenia ogniowego oraz wczesna reakcja o niebezpieczeństwie zlokalizowanym w pomieszczeniach przynależących do budynku. Głośny dźwięk alarmu to ostrzeżenie również dla osób przebywających w pobliskich budynkach. Instalacje przeciwpożarowe mogą posiadać dodatkowe udogodnienia np. opcję powiadomienia straży pożarnej o zagrożeniu. Systemy ochrony ppoż znajdziemy w wielu obiektach użyteczności publicznej: galeriach handlowych, szkołach, biurach, szpitalach. Są to miejsca narażone na pojawienie się ognia ze względu na ilość zastosowanych wewnątrz instalacji. Pracujące regularnie systemy, instalacje elektryczne mogą ulegać awariom, a to grozi ryzykiem wystąpienia pożaru.

Budowa systemu przeciwpożarowego

Najważniejszym elementem stanowiącym swojego rodzaju serce systemu jest centrala sterująca. Jej zadaniem jest zarządzanie urządzeniami wchodzącymi w skład całej instalacji. Mówimy tu o współpracy z instalacją oddymiania, alarmami, czy systemem powiadamiania ratunkowego. Centrala sterująca to nic innego jak komputer odbierający sygnały z czujników dymu, czy też detektorów podwyższonej temperatury. System odbierający sygnał o zagrożeniu podejmuje odpowiednie do sytuacji działania n.in. włącza sygnały dźwiękowe, świetlne, systemy oddymiające, systemy powiadamiania służb ratowniczo-gaśniczych. W zależności od potrzeb instalacje przeciwpożarowe mogą zostać doposażone w systemy gaśnicze, które rozpoczną gaszenie pożaru zanim na miejscu pojawi się straż pożarna.

Jakie są zalety instalacji przeciwpożarowych montowanych w budynkach użytkowych?

Pierwszą korzyścią płynącą z montażu systemów alarmowych jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. W budynkach takich jak centra handlowe, biura, szpitale, czy szkoły, wystąpienie pożaru może nieść ze sobą bardzo poważne skutki. Zniszczeniu może ulec sprzęt medyczny o dużej wartości, spłonąć może sala komputerowa, a w najgorszych przypadkach narażeni zostaną sami ludzie. Druga kwestia to krótszy czas potrzebny na reakcję w chwili zagrożenia. Centrala przeciwpożarowa może wysłać informację o pojawieniu się ognia odpowiednim służbom lub też właścicielowi budynku. Jest to także pomocne w sytuacji, gdy nie ma możliwości kontroli całego budynku pod kątem sprawności wszystkich instalacji. Może się okazać, że automatyczny system ostrzegania pożarowego uchroni nas przed poniesieniem dużych strat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.