Wentylacja mechaniczna i naturalna w domu. Jak zadbać o przepływ powietrza?

Istotnym elementem każdego budynku jest wentylacja, dzięki której możemy pozbyć się produkowanych podczas gotowania substancji oraz ciepłego powietrza w czasie wzrostu temperatury. Jest to szczególnie przydatne w miejscach takich jak kuchnia, czy łazienka.

Wentylacja naturalna

Wytworzone w czasie gotowania produkty oboczne w postaci zapachów i zanieczyszczeń muszą mieć gdzieś swoje ujście. Jednym ze sposobów pozbycia się ich jest kratka wentylacyjna umieszczona w kuchni, która powinna znajdować się w miejscu nieosłoniętym meblami. Elementem, o którym trzeba też pamiętać są okna. Problem powstaje w przypadku tzw. ciemnej kuchni, występującej w starszych budynkach. Jeżeli jednak posiadamy kuchnię z oknami to należy dbać o okresowe wietrzenie lub też rozszczelnienie ich lub montaż nawiewników. Podobnie wygląda kwestia drzwi, które powinny posiadać otwory wentylacyjne.

Wentylacja wspomaganie

Jest to rozwiązanie, które wspomaga pracę naturalnej wentylacji. Na rynku występują dwa urządzenia umożliwiające wygodne pozbywanie się przykrego zapachu i oparów powstałych podczas gotowania. Są nimi okap kuchenny oraz pochłaniacz. Okap kuchenny podłączony do kratki wyciągowej to najlepsze rozwiązanie, które nie będzie przeszkadzało systemowi wywiewnemu np. wentylacji grawitacyjnej. Innym wyjściem jest poprowadzenie wentylacji przez ścianę i zastosowanie na jej końcu kratki.

Tutaj mamy do wyboru tradycyjną kratkę z metalu lub też elektroniczne urządzenie, które uruchomi się wraz z okapem. Wybór okapu jest zależny od wielkości kuchni, dlatego warto dobrać moc w sposób odpowiedni. Możemy w tym celu wyliczyć skuteczność wentylacji mechanicznej mnożąc wielkość naszej kuchni razy 6. Zastosowanie pochłaniacza sprawdza się tam, gdzie brakuje dwóch indywidualnych kratek umożliwiających regularne pozbywanie się niechcianego powietrza w budynku. Pochłaniacz funkcjonuje w obiegu zamkniętym, a więc nie pozbywa się powietrza na zewnątrz.

Urządzenie ma specjalne filtry węglowe, na których osadzają się cząsteczki. Wówczas po takim obiegu mamy nieczystości wchłonięte przez filtr i czyste powietrze „oddane” do kuchni. Jest to rozwiązanie pozwalające na wykorzystanie go w miejscach z kanałami zbiorczymi oraz w domach. Jedyne o czym trzeba pamiętać to regularna wymiana zużywających się filtrów.

Warto tutaj również wspomnieć o rekuperacji, która jest chyba najlepszych rozwiązaniem z możliwych. Rekuperacja to rozwiązanie szczególnie doceniane przez posiadaczy domów jednorodzinnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.