Alarm bezprzewodowy z kamerą w domu.

Alarmy bezprzewodowy to bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Za wyborem tego urządzenia przemawia prostota montażu, liczba funkcji, a także możliwość szerokiego zastosowania w budynkach użytkowych. Skuteczność alarmów bezprzewodowych jest uzależniona od profesjonalnie wykonanego montażu z uwzględnieniem braku zakłóceń generowanych przez inne urządzenia. Systemy bezprzewodowe opierają się na zasilaniu bateryjnym oraz komunikacji z centralną przy użyciu drogi radiowej. Aktualnie montowane sieci bezprzewodowe charakteryzuje wysoka kultura pracy. Niegdyś problemem instalacji tego typu była szybkość reakcji, co obecnie zostało usprawnione w znacznym stopniu. 

W jakich sytuacjach alarm bezprzewodowy się sprawdzi?

Osoby zainteresowanie zabezpieczeniem budynku nie zawsze są w stanie ponieść koszty związane z okablowaniem budynku. Co więcej, samo przeprowadzenie przewodów bywa znacznie utrudnione w obiektach zupełnie nowych, kiedy nie chcemy realizować kolejnych prac remontowych. Podobnie ma się sprawa budynków już użytkowanych, w których chcemy na szybko stworzyć podstawowe zabezpieczenie. W takiej sytuacji systemy alarmowe w wersji bezprzewodowej będą idealnym rozwiązaniem. Niekiedy też systemy alarmowe stanowią uzupełnienie przewodowego systemu w budynku. Jest to często spotykana rozwiązanie w obiektach, które są już wyposażone w alarm przewodowy, jednak obiekt został rozbudowany i wymagał natychmiastowego montażu kolejnego alarmu. W takiej sytuacji konieczne jest uwzględnienie w dotychczasowej instalacji przewodowej modułów ułatwiających komunikację z alarmem bezprzewodowym. Właściciele domów jednorodzinnych oraz obiektów firmowych decydują się często na wybór urządzenia bezprzewodowego ze względu na chęć ograniczenia kosztów. 

Elementy niezbędne do prawidłowego działania alarmów bezprzewodowych

Bezprzewodowe systemy alarmowe zyskują uznanie coraz większej liczby osób. Dlatego też producenci dbają o jakość transmisji radiowej, a także zwiększają dostępność elementów, które mogą stanowić uzupełnienie instalacji. Głównym elementem systemu alarmowego jest centrala alarmowa wyposażona w klawiaturę. Dodatkowe elementy uzupełniające to m.in. czujnik ruchu, zalania, dymu, temperatury. Alarm posiada także sygnalizację dźwiękową oraz optyczną, która może znajdować się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Uzupełnieniem systemu alarmowego jest pilot sterowania oraz czujki ochrony obwodowej. Musimy pamiętać, iż alarm bezprzewodowy stanowi całkowicie zamknięty system. Oznacza to, że ilość elementów przyłączonych i skonfigurowanych w systemie zależy od producenta. Niemniej spotykane na rynku rozwiązania pozwalają na dogodne przyłączenie urządzeń bezprzewodowych do instalacji kablowej jeżeli takowa posiada odpowiedni moduł do komunikacji. Systemy alarmowe bezprzewodowe wyposażone są w moduły komunikacji: LAN, GSM lub GPRS. Zwiększa to funkcjonalność urządzeń, którymi można sterować także przy użyciu telefonu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie, gdy właściciel budynku znajduje się poza domem. W sytuacji wykrycia intruza na terenie budynku, powiadomienie o uruchomieniu alarmu przyjdzie bezpośrednio na ekran mobilnego urządzenia. Jeżeli zaś teren firmy jest chroniony przez firmę zewnętrzną to uruchomienie alarmu zawiadomi pracowników, którzy zweryfikują na miejscu sytuację.

Akumulatory i baterie zasilające system alarmowy

Bezprzewodowy system alarmowy jest zasilany przy użyciu akumulatorów bądź baterii. Nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ wymaga regularnej wymiany. O tym jak często należy uzupełniać baterie w systemie decyduje sama pojemność akumulatorów, ale także typ komunikacji, częstotliwość uruchamiania czujek, czy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Na najszybsze zużycie baterii narażone są alarmy bezprzewodowe umieszczone w często uczęszczanych miejscach. Czujniki w takich pomieszczeniach będą reagowały znacznie częściej na obecność osób w godzinach pracy. Zużycie energii przyspiesza także częste korzystanie z pilota, czy panelu centralnego. Doświadczenie pokazuje, że zwykle wymiana baterii wymagana jest raz na około 4-5 miesięcy. Okres ten może się oczywiście skrócić w zależności od sposobu użytkowania. Sama centrala systemu alarmowego jest podpięta do instalacji elektrycznej, co odciąża czujki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.