O ile tradycyjne obiekty mieszkalne nie wymagają wysokiej szczelności, tak już energooszczędne powinny o nią zadbać. Jest to szczególnie zauważalne w domach pasywnych, gdzie kluczową rolę odgrywa szczelność powietrzna. W tym artykule omówimy podstawowe i istotne aspekty związane z tymże zagadnieniem.
Rola szczelności budynku w systemach wentylacji
Mówiąc o szczelności powietrznej trzeba też wspomnieć o innych, współzależnych od czynnika systemach. Dom posiadający mostki termiczne lub luki w zakresie fachowego montażu stolarki okiennej lub drzwiowej będzie generował wyższe koszty utrzymania. Ponadto trudno jest mówić o skutecznym działaniu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, kiedy szczelność powietrzna budynku jest zaburzona. Cała konstrukcja budynku może być odpowiedzialna za określoną szczelność, rolę odgrywają zarówno dach, czy okna, ale także płyta fundamentowa oraz ściany zewnętrzne. W celu zabezpieczenia newralgicznych miejsc stosowane są różne rozwiązania: tynk wewnętrzny w przypadku ścian, folia paroszczelna dla dachu, czy w końcu żelbeton dla płyty fundamentowej. Niwelowanie ewentualnych błędów może być trudne bardzo trudne jeżeli mówimy o już zamieszkałym budynku, znacznie łatwiej jest zachować wysoką szczelność powietrzną przegród w dopiero powstającym domu. Zobacz także: wentylacja mechaniczna.
Różnica między sposobami wymiany powietrza: infiltracja, wentylacja, eksfiltracja
Infiltracja to sposób przepływu powietrza polegający na przenikaniu poprzez szczeliny znajdujące się w przegrodach budynku. Najłatwiej jest porównać infiltrację do bardzo chaotycznego ruchu powietrza, który nie ma żadnych określonych zasad. Powietrze w sposób gwałtowny przenika przez szczeliny, co ostatecznie prowadzi do wychłodzenia budynku i pogorszenia warunków wewnątrz pomieszczeń. Eksfiltracja z kolei polega na przepływie powietrza z budynku na zewnątrz, czyli w odwrotnym do poprzednika kierunku. Kluczową rolę w obiegu powietrza odgrywają tu czynniki takie jak kierunek i prędkość wiatru, różnica ciśnień oraz sama budowa przegród. Oba mechanizmy wykorzystywane są przez wentylację grawitacyjną. W przypadku obiektów z wysoką szczelnością powietrzną zalecany jest wybór wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Pozwala to kontrolować obieg powietrza, a system nawiewno-wywiewny dba o zachowanie komfortowych warunków w pomieszczeniach. Ogromne znaczenie we właściwym działaniu systemów rekuperacji ma właśnie szczelność powietrza całej bryły budynku. Chodzi o to, aby ograniczyć możliwość chaotycznego przedostawania się powietrza w dwóch kierunkach: na zewnątrz i do wewnątrz.
Skąd bierze się nieszczelność powietrzna w obiektach mieszkalnych?
Przyczyn może być wiele tak jak wiele jest błędów wykonawczych. Powietrze może przedostawać się przez szczeliny znajdujące się w przegrodach zewnętrznych. Wychłodzenie pomieszczeń może mieć miejsce poprzez nieszczelności stolarki okiennej i drzwiowej, ścian zewnętrznych, w dachu, stropie, płycie fundamentowej. Chaotyczny obieg powietrza może wynikać także z niskiej jakości zastosowanych materiałów. Kłopoty mogą sprawiać również miejsca takie jak szczeliny powstałe w sposób naturalny: progi drzwiowe, puszki elektryczne. Większości problemów unikniemy poprzez fachowy montaż i wybór materiałów wysokiej jakości. Konieczne jest tu dokładne planowanie na etapie projektu oraz wybór fachowej ekipy i brak pośpiechu.
O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu budynku?
Szczególnej uwagi wymagają miejsce takie jak łączenie okien oraz drzwi z ościeżami. Zaleca się zastosowanie warstwy izolacji paroszczelnej oraz wiatroszczelnej. Pozwoli to uniknąć przedostawaniu się chłodnego powietrza do pomieszczeń oraz zapobiegniemy w ten sposób stratom ciepła. Monterzy korzystają także z paroszczelnych listew wokół okien, czy taśm paroszczelnych. W przypadku dachu wykorzystuje się folię paroizolacyjną lub twarde płyty na bazie płyt drewnianych lub OSB.