Dobudowa, rozbudowa domu o nowe pomieszczenia.

Kiedy dom jednorodzinny przestaje spełniać nasze oczekiwania, może okazać się, że jedynym rozwiązaniem jest dobudowa nowych pomieszczeń. W ten sposób możemy tanim kosztem zwiększyć powierzchnię użytkową, co poprawi komfort mieszkania. Aby tak było konieczne jest zatrudnienie fachowców, firmy budowlanej, która zajmie się realizacją tego poważnego zadania. Rozbudowa istniejącego budynku nie jest zadaniem prostym, szczególnie jeżeli spojrzymy na błędy wykonawcze trudne do uniknięcia wśród amatorów sztuki budowlanej. 

Oględziny, projekt i pozwolenie na budowę

Pierwszą zasadą każdej budowy jest przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego oraz złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Zanim jednak wykonamy jakiekolwiek działania, zweryfikujmy obecny stan techniczny budynku. Oględziny warto dokonać wspólnie z przyszłym wykonawcą, podejmie on decyzje jakich metod rozbudowy należy użyć w celu zachowania oczekiwanego rezultatu. Właściciel nieruchomości musi zdawać sobie sprawę z tego, że obiekt z wiekiem będzie osiadał. Dlatego też budowa kolejnych pomieszczeń powinna uwzględniać szczelinę dylatacyjną (około 2-3 cm), która będzie dodatkowo uszczelniona. Jeżeli chodzi o fundament dla nowych pomieszczeń to jego poziom należy dostosować do już istniejącego domu. W sytuacji, gdy już istniejąca konstrukcja została posadowiona nieco płycej, a fundamenty zlokalizowano bardzo blisko w tzw. strefie oddziaływania to konieczne może okazać się wykonanie podmurówki lub betonowania w celu zachowania odpowiedniego poziomu. Dla fundamentów nowych umiejscowionych nieco płycej niż te w starym budynku, firma budowlana zastosuje fundamenty schodkowe. Mówimy tu o nachyleniu krzywej zgodnie z istniejącym typem gruntu np. 1:2 lub 1:3. Jeżeli zaś różnica w poziomach jest minimalna to taki zabieg nie będzie konieczny.

Dobudowa ściany do istniejącego budynku

W przypadku ściany konstrukcyjnej możemy mówić o dobudowie równoległej i prostopadłej. Pierwsza z nich nie wymaga szczególnego uszczelnienia, jednak problem rodzi właściwe ustawienie ściany i negatywne oddziaływanie na istniejący fundament. Zbyt duży nacisk może prowadzić do niepotrzebnego obciążenia mimośrodkowego. W takiej sytuacji firmy świadczące usługi budowlane decydują się na montaż prostopadły, a następnie uszczelnienie dylatacji. W przypadku braku dylatacji może dojść do nieszczelności. Jeżeli chodzi o ciąg komunikacyjny to tworzy się zwykle przejście wykorzystując nadproże w otworze okiennym. Decyzję o wyborze ściany powinien podjąć fachowiec w celu ograniczenia do minimum sytuacji, gdy budowa otworu mogłaby osłabić konstrukcję budynku. Regulacja wielkości otworu polega tu na właściwym podmurowaniu konstrukcji.

A co w sytuacji braku okna na ścianie, gdzie dobudowujemy pomieszczenia?

W takim wypadku konieczne będzie wykonanie nadproża w konstrukcji stalowej przy użyciu ceowników montowanych równolegle w bruzdach wykonanych w murze. Zanim przystąpimy do kucia, należy zadbać o właściwe podparcie stropu w miejscu, gdzie projekt zakłada wykonanie przejścia. W skrajnych przypadkach, taka niefrasobliwość mogłaby zakończyć się naruszeniem konstrukcji i jej zapadnięciem. Skorzystaj z wyszukiwarki firm budowlanych: https://k-bud.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.