Słoneczna darmowa energia pozyskiwana przez panele fotowoltaiczne pozwala na zasilenie różnych urządzeń zasilanych tradycyjnie z sieci przesyłowej. Można też pokusić się o montaż instalacji fotowoltaicznej w celu zasilenie ogrzewania budynku. W tym celu wykorzystuje się urządzenia takie jak pompa ciepła lub kocioł elektryczny.
Wybór optymalnego wariantu dla budynku warto poprzedzić dokładnym rozpoznaniem potrzeb oraz możliwości poszczególnych systemów. Wiele osób może odrzucić pompę ciepła jako wariant znacznie droższy od pozostałych. Czy to świadczy o błędnym wyborze? Kwestia ceny nie powinna odgrywać głównej roli, gdyż droższy system może nieść za sobą szereg zalet. Jednorazowy koszt pompy ciepła jest co prawda wysoki, jednak odwdzięcza się on w codziennym użytkowaniu. Pompa pozyskując energię z fotowoltaiki jest w stanie niemal za darmo ogrzać budynek, a w okresie letnim schłodzić cały dom! Nic więc dziwnego, że instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z pompą ciepła dają znakomite efekty.
Pompa ciepła i panele słoneczne – czy to optymalny wariant?
Połączenie tych dwóch systemów nie zawsze daje zamierzone efekty. Szczególnym przypadkiem są instalacje wyposażone w tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Należy wiedzieć, że pompa jest źródłem niskotemperaturowym. Oznacza to, że im temperatura jest niższa na wyjściu, tym praca urządzenia jest skuteczniejsza. Najprościej jest przy zupełnie nowo budowanych domach lub tych, gdzie prowadzony będzie remont od podstaw. Przykładem zupełnego impasu inwestycyjnego są miejsca, gdzie zdecydowano się na montaż pompy ciepła o współczynniku COP na poziomie 5. W takiej sytuacji rachunki za energię będą wysokie, gdyż użytkowany budynek nie spełni odpowiednich parametrów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie obędzie się bez wymiany grzejników na niskotemperaturowe. Niestety taki zabieg jest bardzo kosztowny i wręcz nieopłacalny.
Kocioł elektryczny i instalacja fotowoltaiczna
W przypadku gotowych instalacji grzewczych na paliwa stałe, możemy tanim kosztem wymienić kocioł na elektryczny. Będzie to zdecydowanie tańszy wariant niż zakup pompy ciepła. Kocioł elektryczny odznacza się wysoką trwałością, a także bezawaryjnością. Niestety to rozwiązanie również nie będzie optymalne dla wszystkich. Kocioł elektryczny pobiera do nawet 5 raz więcej energii od pompy ciepła. Oznacza to konieczność montażu fotowoltaiki o wyższej mocy. Przyjmując więc, że chcemy wykorzystać darmową energię z paneli PV do ogrzania budynku, będziemy potrzebowali minimum 15 kWp mocy do tego celu. To z kolei sprawia, że musielibyśmy wydać więcej na instalację fotowoltaiczną. Dowiedz się więcej o fotowoltaice: http://dotacje-fotowoltaika.com.pl