Praca na wysokościach to jedno z trudniejszych zadań prowadzonych przez inwestorów we własnym zakresie lub poprzez skorzystanie z usług dekarskich. Ryzyko upadu wśród osób niezaznajomionych z działaniami prowadzonymi przy dachu budynku jest bardzo wysokie. Właściwe zabezpieczenie jest więc kwestią priorytetową, jeżeli chcemy mówić o skutecznym i bezproblemowym wykonaniu dachu.
Prawidłowe zabezpieczenie przy pracy na wysokościach
Prace na wysokościach są często prowadzone z użyciem rusztowań, podnośników koszowych, a także stałych platform. W trakcie działań pracownik przebywający na dachu narażony jest na szereg niebezpiecznych zdarzeń losowych, których występowanie możemy ograniczyć do minimum. Ochrona dotyczy tu zarówno pracowników przebywających na górze, jak i tych pracujących na dole. Podstawową ochronę pełnią tu balustrady wyposażone dodatkowo w siatki. Tego typu balustrady lokalizuje się przy krawędzi dachu, po zewnętrznej stronie rusztowań. W balustradach montuje się zabezpieczenie w połowie ich wysokości, co ogranicza możliwość upadku osób przebywających na górze. Siatki natomiast zapewniają ochronę osobom znajdującym się na dole. W trakcie prac może zdarzyć się, że z góry spadnie wiertarka lub inny ciężki sprzęt. O wypadek i tragedię nie trudno. Elementem obowiązkowym na placach budowy jest także kask, który zabezpiecza głowę pracownika przed nieprzewidzianym zagrożeniem.
Dekarskie zabezpieczenia podczas pracy na dachu
Prowadzenie prac przy budowie dachu zalecamy powierzyć sprawdzonej firmie oferującej usługi dekarskie. W takiej sytuacji mamy pewność, że prace wykonane na wysokości będą przebiegały bez żadnych komplikacji. Chodzi przecież nie tylko o montaż elementów dachu, lecz o bezpieczeństwo i solidne wykonanie konstrukcji. Ekipy budowlane często mają w swoich szeregach osoby doświadczone. Dekarz z prawdziwego zdarzenia jest przygotowany zarówno fizycznie, jak w zakresie wiedzy technicznej oraz BHP. Podstawowym elementem, który chroni dekarzy w trakcie pracy na wysokościach jest linka asekuracyjna. Pozwala ona na ograniczenie pola działań tak, aby nie doszło do zsunięcia się stopy przy pracy na krawędzi dachu. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne linii posiadające niezbędne certyfikaty i podlegające częstej kontroli. Niekiedy niezbędne jest wykonanie dwupunktowego kotwiczenia. W dekarstwie stosowane są także inne sposoby ochrony takie jak instalacje amortyzujące oraz łączące. Ich działanie polega na amortyzacji uciągu związanej ze spadkiem pracownika z wysokości. Możliwe jest wówczas ograniczenie długości zabezpieczenia zgodnie z potrzebami. Amortyzatory natomiast stopniowo wyhamowują osobę, która spadła z dachu. Zmniejsza się więc odczucie przeciążenia, a dekarz nie odnosi żadnych obrażeń.
Innym rozwiązaniem wykorzystywanym na placach budowy jest amortyzator samohamowny. To urządzenie działa na zasadzie natychmiastowego wyhamowania, które jest uruchamiane podczas upadku z wysokości. Jest to rozwiązanie zbliżone do tego, co możemy zaobserwować przy pasach bezpieczeństwa w autach. Przy upadku występuje gwałtowane pociągnięcie, a linka zostaje natychmiast zblokowana. Podsumowując, systemy zabezpieczeń przy pracy na wysokości są niezbędne zarówno dla zwykłych pracowników, jak i dla dekarzy. Brak wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego skłania do wyboru fachowego dekarza.