Cokół domu jednorodzinnego, czy elewacja bez cokołu?

Cokołem nazywana jest część ściany fundamentowej lub piwnicznej znajdującej się nad poziomem terenu. Wymiary cokołu są uzależnione głównie od ukształtowania terenu. Fragment ten zapewnia bezpieczeństwo całego domu, a jego podstawowym zadaniem jest odcięcie ściany budynku od wody, a tym samym od wszelkich uszkodzeń. Taka konstrukcja charakteryzuje się duża trwałością, gdyż stosowane są tu materiały dużo wytrzymalsze od reszty elewacji. W budownictwie można wyszczególnić dwa rodzaje cokołów: cofnięty i wystający. Pierwszy jest jakby podcięty w porównaniu do pionu domu, wystający z kolei położony jest w jednej linii z resztą ścian. 

Czy cokół można ukryć?

Wiele budynków obecnie tworzonych posiada cokół cofnięty, wynika to z doskonałego odprowadzania wody. Pozwala to zachować suche ściany, a postawiona konstrukcja odpowiada za nadmiar deszczówki. Należy tu pamiętać o wyborze odpowiednich materiałów, dzięki czemu łatwiej ukryjemy cokół. Ukrycie cokołu warto rozpocząć od utworzenia ściany fundamentowej takiego samego materiału, co pokrycie ścian parterowych. Część na samej dole powinniśmy w pozostawić bez pionowej fugi pomiędzy cegłami, dzięki czemu utworzymy szczelinę wentylacyjną, która stworzy drenaż wokół domu. Obecnie jako wierzchnią warstwę budynków wykorzystuje się płyty ceramiczne, płyty laminowane HPL, kamienne montowane na ścianie konstrukcyjnej. Popularne są również deski elewacyjne, które mimo wykonania z drewna są zabezpieczone powłoką z laminatu, która chroni przed wilgocią i deszczem. Istotne jest wtedy wykonanie niedużej 2-centymetrowej przestrzeni nad ziemią, gdzie powstanie szczelina dylatacyjna ułatwiająca wymianę powietrza i ochronę przed wodą. Zanim nałożymy masę tynkarską należy dokładnie ją wymieszać i stalową pacą nałożyć produkt na podłoże. Powierzchnię należy rzecz jasna wcześniej zagruntować i tak powstały pas dokładnie wygładzić.

Czy wykonanie cokołu jest konieczne?

Oczywiście, że nie. Jest to możliwe w przypadku domów wykonanych. z materiałów odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Wśród materiałów o wysokiej trwałości znajdziemy m.in. kamień naturalny lub klinkier. Przy takiej konstrukcji cokół nie będzie konieczny. Tam, gdzie znajduje się elewacja tynkowa można cokół umieścić na tyle nisko, że będzie on prawie niewidoczny. Istotne jest wtedy żeby wybrać tynk odporny na wilgoć i wodę, materiał musi cechować się niskim jej wchłanianiem. Materiał musi być również odporny na zmywanie i ścieranie. Wśród takich materiałów znajdziemy np. tynki silikatowe i silikonowe. Zobacz także: jak zbudować garaż bez błędów?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundamenty i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.