Podniszczony z wiekiem ceglany budynek nie musi być wcale odnowiony w kosztowny sposób. Często niegdyś postawiona konstrukcja posiada dobrej jakości cegły, które zamiast wymieniać na nowszy materiał, można z powodzeniem odnowić. Tym bardziej, że wszelkie naruszenia konstrukcji będą kosztowne, podobnie jak nowy materiał. Jednym z ciekawych rozwiązań jest wykorzystanie piaskowania. Jest to znana metoda, która polega na nanoszeniu drobinek kruszywa na określony materiał. Wszystko odbywa się pod ciśnieniem, dzięki temu usuwają one pozostałości w postaci brudu i starej warstwy z cegieł.
Zaletą takiego rozwiązania jest krótki czas niezbędny na uzyskanie estetycznego efektu oraz koszt. Wadą wynikającą najczęściej z błędów źle dobranego ciśnienia lub jakości posiadanego materiału jest możliwość uszkodzenia w postaci kruszenia się elewacji. Fachowcy polecają wysoką ostrożność w czasie pracowania z urządzeniem pod ciśnieniem. Najlepszy zakres ciśnienia powinien wynosić 1-4 barów. Wynika to także z materiału, który z wiekiem może mieć wewnątrz swojej struktury sporo wilgoci. Zawsze najlepiej dokonać prostego sprawdzenia działania piaskowania na niedużym fragmencie cegły. Jeżeli jednak ściany w budynku wykonano z kiepsko wypalonej cegły lub klinkieru to metoda ta się nie sprawdzi i możemy spowodować tylko więcej szkody niż pożytku. Niekiedy ściany zewnętrzne trzeba przed piaskowaniem wzmocnić przy użyciu środków chemicznych dostępnych w sklepach. Bardzo ważny jest także wybór drobinek użytych w piaskarce. Polecane przez specjalistów materiały to mączki dolomitowe, metalowe drobinki oraz piaski kwarcowe. Przy procesie piaskowania trzeba dostosować także odległość dyszy od powierzchni. Bardzo ważne jest dobre zabezpieczenie wszelkich elementów elewacji jak okna, czy parapety.
Znaną metodą jest także piaskowanie z dodatkiem wody, zwane hydropiaskowanie. Takim sposobem równie dobrze odnowimy wybrany budynek, ponadto nie będzie żadnego problemu z pyleniem się w czasie prac. Niestety zwykłe piaskowanie powoduje spore zanieczyszczenie i wymaga często specjalnej maseczki i okularów.