Farby ekologiczne, nietoksyczne dla dzieci. Co trzeba wiedzieć?

Farba jak każdy chemiczny produkt ma wpływ na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie. Produkty oferowane w sklepach coraz częściej charakteryzują się dbałością o względy ekologiczne, ponieważ naturalne substancje wykorzystywane także w farbach nie powinny powodować problemów zdrowotnych. Zalety takich środków docenią przede wszystkim rodzice dzieci z alergią, które mogą reagować negatywnie na nowo pomalowany pokój. Czym powinna cechować się dobra pod względem zdrowotnym farba i jak ją odróżnić? 

Pierwszą kwestią jest posiadanie przez produkt oznaczenia z międzynarodowym atestem. Taki certyfikat może być przyznany nie tylko przez instytucje państwowe, ale przez instytuty powołane niezależnie. Wystawiają one taki sam dokument potwierdzający walory ekologiczne farby. W Europie najbardziej znanym symbolem jest „Ecolabel”, którym określa się produkty z zastosowaniem bezpiecznych dla środowiska procesów technologicznych. Symbol ten oznacza, że przez cały proces produkcyjny wykorzystywano wyłącznie składniki niezagrażające ludzkiemu zdrowiu i życiu oraz dbano o każdy etap produkcji. Farba ekologiczna w pokoju dziecka powinna charakteryzować się określonymi właściwościami. Pierwszą z nich jest możliwie jak największe ograniczenie z zastosowania w farbie składników w postaci metali ciężkich, siarki, lotnych związków organicznych. Kolejna kwestia to unikanie stosowanie wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, które mogą unosić się po malowaniu farby w pomieszczeniach. Mogą mieć one później wpływ na alergie u naszych pociech.

Następnie należy ważny jest wybór farby, która będzie w stanie możliwie dobrze pokryć ścianę przy mniejszej liczbie malowań oraz odpornością na ścieranie i mycie na mokro. Istotne jest też, aby farba miała jakość umożliwiającą jak najrzadsze malowanie. Dzięki temu dzieci nie będą szybko narażone na wdychanie składników zawartych w farbie. Nawet najbardziej ekologiczna farba określona przez producenta odpowiednim symbolem może w mniejszym lub większym stopniu wpływać na nasze zdrowie. Niemniej farby ekologiczne w odróżnieniu od tradycyjnych cechują się dużo mniejszym udziałem szkodliwych substancji. Może się też okazać, że potencjalnie nieco większy koszt ekologicznej farby wyrówna się podczas malowania i skuteczności krycia produktu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.