Jak wybrać odkurzacz do warsztatu stolarskiego, pyłu budowlanego?

Urządzenie tego typu znajduje zastosowanie przy najtrudniejszych pracach budowlanych. Ich zastosowanie pozwala na wykorzystanie zarówno w czasie remontu, stawiania domu, ale też przy pracach w warsztacie. Dzięki nim możemy pozbyć się wszelkiego pyłu, cementu, czy gruzu. Ponadto możemy nimi zasysać wodę i rozlaną ciecz, dzięki specjalnym pojemnikom. Taki odkurzacz poradzi sobie także z pyłem występującym w czasie pracy z płytami MDF oraz drewnem. Czym powinien charakteryzować się porządny odkurzacz warsztatowy? 

Odkurzacz warsztatowy dobrze jest wybrać pod kątem możliwości przyłączenia go do poszczególnych urządzeń w budynku. Czasem jest to przydatna funkcja, ponieważ zaoszczędza nam później sprzątania podłogi. Przykładem mogą być szlifierki, które da się sparować z odkurzaczem, który będzie włączany wraz ze startem maszyny. Przed zakupem trzeba jednak sprawdzić kompatybilność, musimy mieć pewność, iż będą one do siebie pasować. Niekiedy rozwiązaniem są przejściówki, które jednak nie zawsze są zgodne z wersją danego sprzętu. Dobry odkurzacz powinien cechować się silną mocą ssania. Najlepszym wyborem są obecnie modele w granicach 900W, gdyż Unia Europejska uniemożliwiła producentom stosowania mocniejszych silników. Inną równie ważną cechą jest wytwarzane podciśnienie oraz przepływ powietrza, te oznaczenia stosuje się wymiennie. Dla podciśnienia dobrym wyjściem będzie odkurzacz o mocy 2000 Pa lub też prędkości przepływu powietrza w granicach 40-60 litrów na sekundę.

Dobrze jest też zadbać o odpowiednią pojemność, tutaj wybór jest naprawdę szeroki i wynosi od kilku do kilkudziesięciu litrów. Warto więc wybrać model gdzieś pośrodku, zapewni on wystarczającą pojemność, lecz będzie też wygodny w użytkowaniu. Na rynku znajdziemy zarówno konstrukcje workowe, jak i bezworkowe. Warto też zadbać o zachowanie w urządzeniu podstawowych funkcji np. regulacji mocy ssania, wolniejszy rozruch, diodę powiadamiającą o zatkaniu rury, sygnalizator dźwiękowy o pełnym worku, czy funkcję wydmuchu. Najbardziej komfortowe modele odkurzaczy warsztatowych powinny posiadać dodatki w postaci różnego rodzaju ssawek, szczotek dostosowanych do pracy z poszczególnymi materiałami. Istotny jest także wybór większego filtra, który nie zmusi nas do częstej wymiany oraz długiego przewodu zapewniającego swobodną pracę w całym budynku.

Czytaj także informacje na temat bram warsztatowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.