Ile paneli fotowoltaicznych na 4 kWp potrzeba?

Myśląc nad zakupem fotowoltaiki w domu mieszkalnym należy uwzględnić wielkość powierzchni montażowej. W tym celu niezbędne jest wykonanie szczegółowych pomiarów, ponieważ tylko wtedy otrzymamy odpowiedź na pytanie: czy wybrana wielkość dachu wystarczy do zamontowania paneli słonecznych o planowanej mocy? Wyznaczenie budżetu na zakup instalacji PV to dopiero pierwszy krok, ponieważ moc, która może znaleźć się na dachu jest w dużej mierze uzależniona od dostępnej powierzchni pod montaż. 

Posiadacze domów jednorodzinnych przed zakupem instalacji fotowoltaicznej powinni także przeliczyć ogólne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. W tym celu sprawdzamy ilości energii pobieranej przez urządzenia domowe takie jak pralka, telewizor, lodówka, czy oświetlenie. W ten sposób otrzymujemy odpowiedź będącą podstawą dalszych działań, a mianowicie przeciętną moc instalacji, którą chcemy zamontować. W domach jednorodzinnych średnia moc waha się między 3, a 5 kWp. W naszym artykule przyjrzymy się fotowoltaice o mocy 4 kWp. Musimy pamiętać, że wpływ na wielkość powierzchni ma nie tylko ilość paneli PV, ale też ich moc. Panele słoneczne polikrystaliczne dla instalacji 4 kWp będą wymagały udostępnienia powierzchni o wielkości około 25 m2. W przypadku modułów cienkowarstwowych ta wartość się podwaja i wynosi niespełna 50 m2. Różnica ta jest podyktowana większą mocą jednostkową modułów fotowoltaicznych. Mamy więc jasną odpowiedź na tytułowe pytanie. A co w przypadku dachu o mniejszym rozmiarze? Czy wówczas musimy rezygnować z montażu fotowoltaiki?

Inwestorów, którzy obawiają się o ilość miejsca na dachu uspokajamy. Tradycyjne instalacje fotowoltaiczne z powodzeniem zmieszczą się na większości dachów, gdyż jak wcześniej wspomnieliśmy moc rzędu 4 kWp nie wymaga zwykle większej powierzchni niż 25 do 50 m2. Jeśli zaś mamy do czynienia z niestandardowym architektonicznie dachem to konieczny może się okazać montaż paneli słonecznych na gruncie. Wówczas firmy korzystają ze specjalnych stelaży, do których umocowywane są moduły. Niestety taki montaż niesie ze sobą zarówno zalety, jak i wady. Mocowanie na specjalnym stelażu jest droższe, natomiast pozwala zazwyczaj na wyższy uzysk energii elektrycznej. Nie jest to jednak rezultat wyższy niż 5% więcej generowanej energii. Za takim rozwiązaniem przemawia też łatwość okresowego czyszczenia. Ma to też swoje wady, wśród nich możemy wymienić łatwiejsze brudzenie się ze względu na położenie blisko gruntu oraz potrzebę posiadania większego terenu pod instalację PV. Panele należy wówczas rozmieścić w większych odstępach tak, aby nie rzucały na siebie wzajemnie cienia. Zobacz: instalacje fotowoltaiczne Wyszków.

Dlaczego warto wybrać fotowoltaikę w domu?

– fotowoltaika pozwala na ograniczenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej z tradycyjnej sieci przesyłowej;

– budynek wyposażony w panele słoneczne jest uniezależniony od przerw w dostawie prądu;

– dom posiadający fotowoltaikę zamontowaną na dachu w razie konieczności sprzedaży pozwoli uzyskać wyższą kwotę;

– zakup fotowoltaiki jest coraz korzystniejszy finansowo. Obecnie możemy zakupić kompletny system za kilkanaście tysięcy złotych;

– koszt paneli słonecznych możemy ograniczyć przy wykorzystaniu rządowych programów oferujących dofinansowanie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dachy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.