Rezygnacja z dotychczasowej taryfy i przejście do innego operatora to wyjście ostateczne. Zwykle okazuje się, że niższa cena jest ustalona tylko na pewien czas obowiązywania umowy. W ten sposób poszczególne firmy przyciągają do siebie skuszonych lepszą ceną konsumentów. Istnieją jednak znacznie lepsze i bardziej praktyczne rozwiązania, które raz na zawsze ograniczą ilość zużywanej energii elektrycznej w budynku, a tym samym obniżą nasze rachunki za prąd.
Konsumpcja energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
Nie ma wątpliwości, że na rachunek za prąd składa się nie tylko bieżąca cena ustalana odgórnie na podstawie określonych wskaźników, ale i ilość zużywanej energii przez użytkowników budynku. Codzienne nawyki, przyzwyczajenia mogą decydować o realnym obniżeniu kosztów energii. Im większą uwagę będziemy przykładać do codziennych czynności, tym lepszego efektu możemy spodziewać się w kolejnych miesiącach. Pierwsza kwestia, którą należy bezapelacyjnie zgłębić jest wybór urządzeń RTV oraz AGD. Dostępne na rynku modele różnią się nie tylko ceną, możliwościami, ale i ilością pobieranej energii. Niejednokrotnie droższa lodówka o tych samych funkcjach może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie zawsze płacimy tylko za firmowe logo, ale i technologie użyte do ograniczenia zużycia energii.
Jak wybierać klasę energetyczną urządzeń?
Każde urządzenie sprzedawane w sklepach RTV i AGD jest oznaczone etykietą z klasą energetyczną. W ten sposób możemy poznać ile wynosi roczne zużycie energii wyrażone w kWh. Klasy oznaczone są literami od A do D, gdzie D oznacza największy pobór prądu. Należy więc wybierać urządzenia oznaczone literą A oraz odpowiednią ilością plusów przy oznaczeniu. W praktyce więc lodówka oznaczona symbolem A+++ zużyje mniej energii niż wersja A++, A+. Wybierajmy więc mądrze i rozsądnie, a rachunki za energię zaczną spadać.
A co jeżeli już posiadamy całe wyposażenie domu?
Nawet jeżeli nasze urządzenia zostały kupione kilka lat wcześniej to nadal możemy „wycisnąć” z nich więcej pod kątem poboru prądu. Dobrym przykładem są tu sprzęty wyposażone w tryb czuwania. Należy pamiętać, że urządzenie podłączone do sieci wciąż będzie pobierało określoną ilość energii. W tryb czuwania wyposażone są najczęściej urządzenia takie jak telewizory, klimatyzatory. Funkcja ta jest niezwykle wygodna w codziennym użytkowaniu, gdyż umożliwia szybki dostęp do urządzenia. Niemniej w ciągu roku musimy liczyć się ze zużyciem na poziomie około 180 kWh. Miesięcznie zbyt mocno nie odczujemy dodatkowego wzrostu cen, ale rocznie daje nam to nawet 100 zł oszczędności jeżeli odłączymy urządzenia od instalacji. Jeżeli urządzenia znajdują się blisko siebie możemy kupić listwę antyprzepięciową z włącznikiem, za jednym kliknięciem odłączymy dostęp do energii.
Oświetlenie budynku
Nikogo już chyba nie dziwi dostępność energooszczędnych żarówek w sklepach wielobranżowych. Optymalnym wyborem wydaje się więc zakup żarówek LED, które pozwolą zaoszczędzić dodatkową energię. W ten sposób odczujemy różnicę, gdyż żarówka energooszczędna potrzebuje do 90% mniej energii do uzyskania tego samego efektu świetlnego w porównaniu do tradycyjnej świetlówki.
Inne rozwiązania pozwalające obniżyć rachunki za energię elektryczną
Najskuteczniejszym rozwiązaniem pozwalającym całkowicie wyeliminować płacenie rachunków za prąd jest fotowoltaika. Panele słoneczne są w stanie zapewnić energię elektryczną do zasilenia całego domu jednorodzinnego. Jednorazowy koszt instalacji PV jest co prawda wysoki, lecz zwraca się z nawiązką w comiesięcznych rachunkach. Niewykorzystany prąd możemy przekazywać do sieci przesyłowej i w razie potrzeby odbierać potrzebną energię w okresie niższej produkcji. Szukasz fachowca? Sprawdź: usługi elektryczne Szczytno.