Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny oraz jednofunkcyjny.

Piec to podstawowy element każdego domu, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Bez względu na rodzaj wybranego paliwa, mamy zapewnioną ciepłotę każdego pomieszczenia przez cały rok, a w szczególności jesienią i zimą. Na rynku funkcjonują nazwy dotyczące kotłów, które niewiele mówią osobom niezaznajomionym z tematem. Przedstawimy poniżej pojęcia, które warto znać rozważając zakup odpowiedniego urządzenia do naszego domu. 

Kocioł kondensacyjny

Jest to nic innego jak instalacja umożliwiająca dużo większą wydajność w stosunku do tradycyjnych kotłów. Bez względu na wykorzystane przez nas zasilanie możemy osiągnąć wyniki wydajności lepsze o maksimum 30%. Ten wynik imponuje, gdyż zaoszczędzamy naprawdę dużo pieniędzy na paliwie. Tak wysoka sprawność energetyczna jest możliwa dzięki zachowaniu odpowiedniego sposobu schładzania spalin oraz pozyskaniu ciepłej pary wodnej, z której pozyskuje się energię.

Kocioł jednofunkcyjny i dwufunkcyjny

Najprościej mówiąc różnica polega tu na innych zasadach ogrzewania. Kotły jednofunkcyjne zgodnie z nazwą zapewniają tylko pojedynczą czynność, w tym wypadku jest to ogrzewanie centralne. Inaczej wygląda sprawa, gdy jednak posiadamy odpowiedni podajnik. Z kolei piec dwufunkcyjny pozwala zastosowanie go do ogrzewania centralnego oraz do pozyskiwania ciepłej wody. Jeżeli chodzi o skuteczność poszczególnych rozwiązań to w praktyce lepiej działają kotły jednofunkcyjne, gdyż za ich pomocą możemy także ogrzać wodę po dołączeniu odpowiedniego pojemnika. Dodatkowo możemy tu zastosować dowolnej wielkości zbiornik, który rozprowadzi ciepłą wodę po kilku pomieszczeniach. Z kolei kotły dwufunkcyjne dzielą się na przepływowe oraz z zasobnikiem. Jeżeli chodzi o kotły dwufunkcyjne przepływowe to woda jest podgrzewana za pomocą podgrzewacz podczas odkręcenia kurka z wodą. Tego typu rozwiązania to dobry wybór w przypadku niewielkich budynków, w których wszelkie pomieszczenia znajdują się w niedalekim sąsiedztwie. Tego typu kocioł może posiadać także dodatkowy zbiornik na wodę, co sprawdza się przede wszystkim w pokojach oddalonych od siebie lub przy posiadaniu dwóch łazienek. Ciepła woda spoczywa wówczas cały czas w pojemniku i jest ciepła już w momencie przekręcenia kurka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.