Gotowy projekt lub wynajęcie architekta to dopiero połowa drogi do budowy wymarzonego domu. Profesjonalna firma budowlana może wykonać dla nas wszystkie etapy prac zgodnie ze sztuką. Natomiast niesprawdzeni wykonawcy oferujący usługi budowlane mogą być przyczyną poważnych niedociągnięć budowlanych, a tym samym niezadowolenia inwestora z wykonanych prac. Jak znaleźć tą jedną, właściwą firmę?
Poszukiwania warto rozpocząć od dokładnej analizy firm, które znajdziemy na rynku. W wyszukiwarkę możemy wpisać np. usługi budowlane Ostrołęka. Wówczas znajdziemy podmioty świadczące usługi budowlane w wybranej miejscowości. Wiele osób robi jednak poważny błąd i w pośpiechu wybiera pierwszą lepszą ekipę znalezioną w internecie. Presja czasu może także wynikać z naszego zapotrzebowania na wykonawcę budowy domu. Dużo wykonawców posiada zapełnione w kalendarzu terminy na kilka miesięcy na przód. Dlatego warto zadzwonić wcześniej, aby upewnić się, że wybrana przez nas firma znajdzie czas na pomoc w inwestycji. Dwa podstawowe źródła, gdzie szukamy ekipy budowlanej lub remontowej to internet oraz lokalne gazety. Firma reklamująca się w sieci lub w gazecie wcale jednak nie musi być najlepszym wyborem. Z czego to wynika? Otóż każdy przedsiębiorca przy niewielkim nakładzie funduszy może zadbać o właściwą reklamę, to jeszcze nie przesądza o profesjonalizmie prowadzonych prac budowlanych. Jeżeli wybieramy firmę budowlaną z naszego regionu to sprawę warto sobie ułatwić.
Jeżeli posiadamy znajomych, którzy w ostatnim czasie stawiali dom to warto dopytać o ich wrażenia z prowadzonych prac. Nawet jeśli nie wybierzemy dzięki nim właściwego wykonawcy to możemy uniknąć wyboru firmy, która była całkowicie nierzetelna w swoich działaniach. Polecanym zwyczajem jest też dopytanie wykonawcy o zrealizowane dotychczas inwestycje. Profesjonalista nie będzie obawiał się odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością będzie on chciał pokazać swoje zdolności budowlane w praktyce i uzyskamy adresy wcześniej wykonanych inwestycji. Jeśli natomiast wykonawca odmówi lub będzie to pierwsza budowa to uzyskamy jasną odpowiedź, że nie jest to dobry wybór wykonawcy. Nasza nieznajomość technicznych aspektów sztuki budowlanej wcale nie musi być przeszkodą. Na miejsce rozmów warto zabrać ze sobą specjalistę z zakresu budownictwa. Może to być ktoś znajomy, a jeszcze lepiej przyszły inspektor nadzoru budowlanego.
W takiej rozmowie to właśnie specjalista będzie w stanie rozwiać nasze wątpliwości. Dowiemy się, czy mamy do czynienia z rzetelną firmą budowlaną, czy może ze zwykłymi oszustami liczącymi na łatwy zarobek.
Lista pytań do firmy budowlanej
Wiele firm działających na rynku wcale nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia, a tym bardziej praktyki. Działalność tego typu, za wyjątkiem instalacji gazowych, gdzie uprawniania są wymagane może prowadzić ktokolwiek. Zdarzają się przykłady ekip budowlanych złożonych z osób o zupełnie niezwiązanym z budownictwem wykształceniem. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie tego typu ekipy budowlane należy skreślić. Pamiętajmy jednak, że trudniej będzie znaleźć profesjonalistę z wykształceniem gastronomicznym niż budowlańca z krwi i kości z technicznym, kierunkowym wykształceniem. Przed spisaniem umowy warto dopytać właściciela firmy budowlanej o to, ile osób zatrudnia do wykonania prac. Należy też dopytać o posiadane uprawnienia przynajmniej jednego z pracowników do pełnienia funkcji kierownika. Warto również zweryfikować jaki status ma firma wykonująca budowę naszego domu. Najczęściej możemy spotkać się z osobą fizyczną, bądź spółką cywilną funkcjonującą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Kolejnym podmiotem są spółki handlowe, akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Na rynku wykonawców spotkamy przede wszystkim spółki cywilne lub osoby fizyczne zajmujące się budową domów. Warto upewnić się, czy mamy do czynienia z faktycznie działającym podmiotem. W tym celu należy poprosić o zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku spółki handlowej, należy poprosić o przedstawienie wypisu z rejestru handlowego. Wiele osób zapomina o ważnym aspekcie na etapie rozmów z firmą budowlaną. Otóż warto dopytać o dostęp do sprzętu, który jest wykorzystywany w trakcie prac. Jeśli mamy do czynienia z firmą wypożyczającą większość sprzętów to lepiej mieć to na uwadze. Wówczas trzeba liczyć się z możliwymi opóźnieniami wynikającymi z braku dostępu wykonawcy do określonych urządzeń w wybranym terminie.