Jeszcze do niedawna region Warmii i Mazur kojarzył się wyłącznie z turystyką. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż to właśnie na tym terenie znajdują się liczne lasy i jeziora. Turystyka jest tu silnym sektorem, który wciąż stanowi o sile województwa. Nie mniej jednak lokomotywą napędową gospodarki są tez inne branże, które do tej pory pozostawały w cieniu. Jeszcze kilka lat temu eksperci wystawiali województwo warmińsko-mazurskie na szarym końcu wszelkich rankingów innowacyjności. To zaczyna się zmieniać, gdyż sami przedsiębiorcy wykorzystują coraz częściej nowoczesne projekty w celu poprawienia sytuacji gospodarczej regionu.
Z tego typu rozwiązań coraz częściej korzystają producenci ekologicznej żywności, branża drzewno-meblarska, producenci jachtów, przedsiębiorcy zajmujący się wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz produkcją łodzi. Wiodący udział w rynku drzewno-meblarskiego w gospodarcze Warmii i Mazur nie jest dziełem przypadku. Wynika to przede wszystkim z dużej dostępności lasów (około 1/3 powierzchni regionu). W skali Europy województwo odznacza się najwyższym wskaźnikiem koncentracji produkcji mebli. W tym sektorze zatrudnienie znajduje powyżej 16 tys. pracowników. Rozwój turystyki to zasługa powierzchni jezior wynosząca aż 20% na tym terenie. Dzięki temu możliwe jest nie tylko rozwijanie turystycznych możliwości regionu, ale także działalność stoczni jachtowych, których produkty są sprzedawane do najdalszych zakątków świata. Gospodarka rolna rozwija się tu głównie ze względu na produkcję żywności o wysokich walorach jakościowych. Bazę stanowią regionalne surowce i ekologiczna żywność, która jest wytwarzana przez producentów stanowiący najwyższy wskaźnik ekologicznych firm w Polsce; firm rolniczych działa tu ponad 4 tys. Obecnie na liście wyrobów tradycyjnych Warmii i Mazur znajduje się 29 produktów. Niespotykana nigdzie indzie żywność jest eksportowana do innych regionów kraju i Europy.
To na tym terenie działają dwie strefy ekonomiczne, które są wspierane przez wielomilionową pomoc finansową, dzięki czemu możliwy jest rozwój i tworzenie nowych miejsc pracy. Rozwój gospodarki widoczny jeż również po sumach jakie przedsiębiorcy są w stanie rozdysponować, a sięgają one rocznie kilkuset milionów na inwestycje, utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy i utworzenie nowych. Strefy gospodarcze ułatwiają prowadzenie wielu działalności na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wynika to między innymi z dostępnej pomocy w postaci dofinansowań dla firm chcących pokryć poniesione na rozwój koszty. Obecnie dofinansowanie w tym zakresie może sięgać nawet 70%. Dobrze prosperują tu także usługi i praca biurowa. Wynika to z dostępu do pracowników wykształconych w dużych miastach oraz niskich kosztów powierzchni użytkowej.
Niebagatelne znaczenie mają też Elbląski, Ełcki i Olsztyński Park Technologiczny, które dbają o rozwój nowoczesnych dziedzin gospodarki. Jeżeli mowa już o Olsztynie to dużą rolę dla całego regionu odgrywa przemysł oponiarski, a dokładniej zakład Michelin Polska S.A. Zakład stanowi jednej z największych ośrodków tego typu w Europie i na świecie. Ponadto w Olsztynie dobrze prosperują branże: drzewno-meblarska, spożywcza oraz usługowa. Teren województwa to także dobre miejsc dla rozwoju branży motoryzacyjnej i budowlanej, głównie ze względu na dużą przestrzeń pod zabudowę. Region ten to pole nie tylko dla inwestorów z Polski, ale też z całego świata. Wśród zagranicznych przedsiębiorców znajdziemy tu firmy z Włoch, Belgii, Niemiec, Francji, Rosji, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Bez rozwoju inteligentnych specjalizacji niemożliwe byłoby dziś istnienie wielu sektorów gospodarki. Technologie i innowacje są coraz częściej wdrażane do tutejszej gospodarki. Wciąż do poprawienia jest niski współczynnik PKB oraz budowa większej liczby tras szybkiego ruchu.