Wykonanie ocieplenia w budynku wydaje się zadaniem prostym, które nie wymaga przygotowania projektu. W zdecydowanej większości przypadków nie jest on niezbędny, lecz istnieją pewne wyjątki od tej reguły. Omówimy je w dalszej części artykułu. Docieplenie budynku to jeden z elementów służących nam przez wiele lat. Profesjonalnie wykonana izolacja ścian, czy poddasza zapewnia wygodę i komfort użytkowania przez wiele lat.
Kiedy projekt ocieplenia jest potrzebny?
Tradycyjne domy jednorodzinne oraz inne budynki, których wysokość nie przekracza 12 metrów są wyłączone z konieczności wykonania projektu. Prace tego typu są najczęściej zgłaszane oddzielnym pismem. Sytuacja wygląda inaczej jeśli chodzi o budynki wyższe od podanej przez nas granicy, wówczas niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę w celu ocieplenia wyższych fragmentów budynku. Kwestie te szczegółowo omawia ustawa o prawie budowlanym w art. 29 ust. 2 pkt 4. W przypadku mniejszych budynków jedynym zadaniem jest zgłoszenie faktu prowadzenia prac w starostwie. Do wniosku dołączamy jedynie listę materiałów oraz prac, które będą wykonane. Jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę dla wyższych budynków to jest to proces bardziej złożony. Musimy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, zaświadczenie o przynależności projektanta do wybranej izby samorządu zawodowego, cztery egzemplarze projektu budowlanego, zaświadczenie potwierdzające prawo do zarządzania budynkiem oraz decyzję o warunkach zabudowy. Lista ta może się oczywiście zmieniać, dlatego dobrze jest skontaktować się z najbliższym starostwem w celu ustalenia zakresu potrzebnej dokumentacji.
Długi czas oczekiwania na pozwolenie z urzędu? Wybierz w tym czasie metodę ocieplenia.
Jak już wcześniej wspominaliśmy budynki o wysokości powyżej 12 metrów wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Czas uzyskania pozytywnej decyzji się wydłuża, warto więc w tym czasie pomyśleć nad metodą ocieplenia. Jeśli zależy nam na czasie to dobrym rozwiązaniem może okazać się pianka poliuretanowa. Ta nowoczesna forma izolacji natryskowej przy użyciu pianki PUR pozwala znacznie ograniczyć czas potrzebny na położenie ocieplenia. Raz stracony czas na etapie starania się o uzyskanie pozwolenia sprawia, że wielu inwestorom zwyczajnie się spieszy. Ocieplenie przy użyciu pianki poliuretanowej jest zalecane szczególnie w miejscach takich jak poddasze, gdzie nie brakuje trudno dostępnych przestrzeni. W odróżnieniu od pozostałych materiałów, nie ma potrzeby żmudnego układania wełny mineralnej, czy styropianu. Wystarczy wynajęcie firmy oferującej izolacje natryskowe pianką, a ekspresowym położeniem pianki PUR zajmie się wykwalifikowany pracownik.