Szukając materiału do pokrycia dachu warto zwrócić uwagę na gonty, które w są w tym celu wykorzystywane przez wiele lat. Pierwsze gonty powstawały z drewna, które wytrzymywało niedogodne warunki i pełniło ciekawą ozdobę na dachach dworów szlacheckich, czy zabytkowych kościołów. Kłopot zawsze stanowiła cena, stąd też posiadacze domów odchodzili często w kierunku innych rozwiązań.
Obecnie gonty dachowe powracają do łask głównie przez parametry, jednym z nich jest trwałość. Drewno jako materiał pokrycia dachu dobrze się sprawdza i jest niezwykle estetyczny jako uzupełnienie domów o klasycznym stylu. Nowoczesne metody wytwarzania ułatwiają produkcję gontów bitumicznych, które pełnią ważną rolę i konkurencję dla innych pokryć dachowych. Bitumiczny dach jest również tańszy, a przy tym łatwo go położyć. Wśród nielicznych wad takiego rozwiązania trzeba wymienić słabszą odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Liczba pozytywnych cech materiału jednak wygrywa, gdyż bez względu na materiał z jakiego są wykonane,gonty mają lepsze parametry od dachówek ceramicznych i kamiennych. Wśród zalet można wymienić jeszcze m.in. trwałość i brak konieczności specjalnego wzmacniania konstrukcji dachu, ponieważ materiał ten jest niezwykle lekki. Jeśli chodzi o gonty drewniane to cechują się one wytrzymałością na wpływ mrozów, wody oraz gradu. Gonty drewniane powinno się jeszcze zaimpregnować, dzięki czemu mamy bezpieczną konstrukcję na wiele lat.
Ważną cechą gontów dachowych jest estetyka, która dotyczy w takim samym stopniu drewnianych i bitumicznych dachów. Osoby ceniące klasyczne rozwiązania mogą kupić gonty wykonane z modrzewia, sosny, dębu, czy cedru. Gonty bitumiczne to bardzo szeroki wybór zarówno pod kątem kształtów jak i barw. Dużym plusem dachu pokrytego gontem bitumicznym jest elastyczność materiału, co umożliwia użycie go jako warstwy na dachu dla najbardziej złożonych i nieszablonowych konstrukcji.