Skuteczna wentylacja w budynkach mieszkalnych wymaga szczególnej uwagi inwestorów. W Polsce wciąż pokutuje problem błędów architektonicznych, a niekiedy i samych użytkowników wprowadzających zmiany konstrukcyjne. Problemy z właściwą wentylacją mogą jednak odbić się na samopoczuciu, komforcie życie, a niekiedy nawet zdrowiu mieszkańców. W tym artykule porównamy ze sobą dwie instalacje: wentylację grawitacyjną i mechaniczną.
Najpopularniejszą instalacją stosowaną zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach jest wentylacja grawitacyjna. Działa ona na zasadzie naturalnego przepływu powietrza, który jest w dużym stopniu uzależniony od różnicy w gęstości powietrza z wnętrza pomieszczeń, jak i na zewnątrz obiektów. Ogrzane powietrze z mieszkań kieruje się ku górze i prowadzi do kratek wentylacyjnych rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach. Natomiast powietrze z zewnątrz kierowane jest do środka, co ma zapewnić właściwy mikroklimat do życia i pracy. Niestety wentylacja grawitacyjna często nie działa prawidłowo lub jej funkcjonowanie jest zaburzone. Widać to szczególnie w budynkach starszej daty, które wyposażono w dodatkową warstwę ocieplenia i zamontowano bardzo szczelne okna. Trudno wówczas mówić o skutecznej wentylacji pomieszczeń i wymagane jest regularne wietrzenie mieszkania w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Wentylacja mechaniczna natomiast działa w pełni automatycznie i jest niezależna od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dlatego też stale rośnie grono inwestorów, którzy podejmują się próby montażu wentylacji mechanicznej w bloku.
Problemy mieszkańców z wentylacją grawitacyjną w blokach
Wśród problemów spotykanych na wielu osiedlach w całej Polsce natrafimy na kwestię skutecznej wentylacji pomieszczeń. Kłopoty dotyczą zarówno nieskutecznej wentylacji grawitacyjnej, jak zbyt silnych przeciągów. Usuwanie przeciągów polega więc na zamykaniu okien, uszczelnianiu kratek wentylacyjnych, a w przypadku braku powietrza w pomieszczeniach otwieranie okien. Do dziś w wielu blokach pokutuje problem montowania okien z szybami zespolonymi, które w początkowych modelach nie były wyposażone w dodatkowe elementy usprawniające wentylację w budynku. Rodziło to kłopoty z nieskuteczną wymianą powietrza, gdyż naturalne działanie wentylacji grawitacyjnej było zaburzone. Problemy z wentylacją grawitacyjną odczuli też mieszkańcy, którzy zdecydowali się na montaż wentylatorów łazienkowych lub okapów kuchennych. Zbiorczy kanał wentylacyjny w bloku przestawał być wydajny, a działanie obu urządzeń zapewniało efekt daleki od zamierzonego. Niekiedy też same spółdzielnie mieszkaniowe przyczyniają się do problemów z działaniem wentylacji w budynkach. Bardzo szczelne ocieplenie budynków w połączeniu z wymianą okien na plastikowe, izolujące okna doprowadziły do poważnych kłopotów z funkcjonowaniem wentylacji grawitacyjnej.
Czy wentylacja mechaniczna w bloku jest skuteczna?
Wentylacja mechaniczna stosowana w blokach może przyczyniać się w znaczny sposób do ograniczenia problemów ze skuteczną wymianą powietrza. Instalacja tego typu usuwa dwutlenek węgla produkowany w procesie oddychania człowieka, ponadto zyskują na tym wszyscy. Mieszkańcy mogą cieszyć się z komfortowych warunków, dogodnego do życia i pracy mikroklimatu, natomiast inwestorzy mają pewność, że w przyszłości nie napotkają na problemy z wilgocią w mieszkaniach i na skargi z tym związane. Wentylacja mechaniczna z powodzeniem zastępuje wentylację grawitacyjną, której prawidłowe działanie jest uzależnione od wielu czynników, często niezależnych od samego właściciela mieszkania. Mówiąc o wentylacji mechanicznej trzeba wspomnieć o roli rekuperatora, który pozwala na zachowanie optymalnych warunków w pomieszczeniach użytkowych. Rekuperacja pozwala na odzyskanie ciepła z budynków, co nie generuje dodatkowych kosztów związanych z utrzymaniem lokalu. Potencjał technologii jaką jest rekuperacja jest niewątpliwy, ponieważ możliwa jest wymiana powietrza bez żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców. W procesie napływu powietrza z zewnątrz, jest ono regularnie filtrowane oraz mieszane z już „zużytym” powietrzem z wewnątrz. Pozwala to na zyskanie wyraźnej oszczędności jeśli chodzi o koszty corocznego ogrzewania, jak i również pod względem jakości powietrza. Pamiętajmy, że problemy ze złym samopoczuciem są często spowodowane niewłaściwie działającą wentylacją grawitacyjną. Pogarszająca się jakość powietrza prowadzi do powstawania objawów takich jak zmęczenie, zawroty głowy, czy senność. Osoby narażone na przebywanie w źle wentylowanych pomieszczeniach skarżą się na podrażnienia błoń śluzowych, gardła, suchość w jamie ustnej, a także na problemy skórne i alergiczne. Zobacz także: wentylacja mechaniczna Ostrołęka.