Stawiając dom myślimy też zwykle o wykonaniu garażu, który będzie pełnił funkcję ochronną dla samochodów, ale też jako niewielki przydomowy warsztat. Jeśli zależy nam na jak najlepszej konstrukcji, które charakteryzuje się niską stratą ciepła to będziemy musieli zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie garażu. Dobrym pomysłem jest budowa garażu jako budynku wolnostojącego lub przybudówki. Złym rozwiązaniem będzie umieszczenie garażu jako części domu. W jednym z artykułów poruszyliśmy kwestię budowy garażu bez błędów, warto poczytać.
Takie rozwiązanie jest nierozsądne głównie ze względu na fakt, iż ciepło z wnętrza domu będzie wędrowało przez garaż, a później na dwór. Jeśli takiej możliwości nie mamy to dobrym pomysłem może okazać się wbudowanie garażu w jedną ze ścian domu. Wtedy należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła dla bramy garażowej. Minimalny zakres wynosi U<1,3 W/m²K. Dobrze dobrana brama jest w stanie zapewnić wysoką skuteczność utrzymywania ciepła. Przy zakupie powinniśmy wziąć pod uwagę grubość konstrukcji. Najlepszym wyjściem jest wybór stalowych elementów o grubości przynajmniej 42 mm. Każdą szczelinę w celu utrzymania ciepła zabezpieczamy pianką poliuretanową. Jeszcze przed zakupem trzeba podjąć decyzję o wyborze bramy nieocieplanej lub ocieplanej. Różnica jest tu zasadnicza, gdyż zakup wersji nieocieplanej uniemożliwi jakiekolwiek próby docieplania konstrukcji z czasem. Inna sprawa to czas zamykania, otwierania oraz powierzchnia bramy. Im większa tym ciepło będzie uciekać szybciej. Ciekawą opcją są drzwi wślizgowe, których nie trzeba w pełni otwierać za każdym razem.
Jeśli mowa o współczynniku przenikania ciepła w bramie garażowej to będzie stanowił tak naprawdę wartość bazową, od której należy wychodzić przy zakupie. Producenci brami nie zawsze umieszczają odpowiednie informacje dostarczające oczywiste dla nas dane. Możemy też poprosić osoby zajmujące się sprzedażą i montażem o dokładne wyliczenie danych dla określonych elementów składających się na bramę garażową i określenie współczynnika przenikania ciepła dla konkretnej bramy segmentowej. Po zakupie bramy czeka nas jeszcze montaż, który zawsze najlepiej jest zlecić firmie zajmującej się tym od lat i mającej doświadczenie. Instalacja samemu wiąże się z dużym ryzykiem pojawienia się mostków termicznych, które będą stale wyziębiały nasz garaż.
Zobacz również informacje na temat: Bramy do hali przemysłowych.