Zalety i wady okien drewnianych, materiały okienne.

Drewno to ponadczasowy materiał, który do dziś znajduje zastosowanie przy budowie okien. Materiał ten jest bez wątpienia wytrzymały, jednak nie zawsze tak było. Początkowo wypaczały się elementy stolarki okiennej, co zlikwidowano poprzez klejenie profili warstwowo. Warstwy te dobiera się przeciwlegle, dzięki czemu zniwelowano powstawanie odkształceń. Okna drewniane charakteryzują się także wysoką odpornością na działanie promieni słonecznych. Nie występuje tu problem wysokich temperatur, które mogłyby odkształcać ramę okienną. 

Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej jeżeli chodzi o wytrzymałość drewna na działanie wilgoci. Nawet najbardziej trwały gatunek drewna będzie wymagał regularnej impregnacji, a także zastosowania okapników aluminiowych oraz uszczelek chroniących przed dostawaniem się wilgoci. Trwałość elementów to pięta achillesowa okien z drewna, które są narażone na działanie wilgoci oraz mrozów. W przypadku fachowego montażu i wyboru renomowanego producenta, a także stosowaniu regularnie impregnatów oraz malowania co kilka lat, drewno będzie służyło nam przez wiele lat. Niestety wymaga to częstego doglądania i dodatkowego wydatku co pewien czas. Specjalistyczne preparaty nie należą do tanich, a bez nich nie może być mowy o wytrzymałości konstrukcji przez cały okres użytkowania.

Wybór gatunku drewna

Popularnym wyborem dla okien drewnianych są drzewa sosnowe. Wynika to z ich niskiej ceny oraz szerokiej dostępności materiału. Niezbędny jest wybór producenta, który ma odpowiednią renomę na rynku. Profile niskiej jakości wykonywane są z drewna, którego suszenie pozostawia wiele do życzenia. Sosna mimo niskiego kosztu zakupu jest gatunkiem trwałym, a jednocześnie prostym w obróbce. Naturalną ochronę przed wilgocią pełni występują w strukturze żywica. Okna z drewna sosnowego możemy z powodzeniem malować we własnym zakresie przy użyciu lakierów kryjących oraz lazurów. Kolejnym gatunkiem jest świerk, który cechuje się niską ceną. Niestety profile tego typu mają gorsze właściwości od sosnowych. Okna tego typu pokrywa się farbami kryjącymi, natomiast sam materiał jest trudny w obróbce. Kolejny gatunek to dąb, który należy do droższych materiałów. Dąb charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych, jest to materiał o niskiej nasiąkliwości. Wysoka gęstość materiału sprawia, że jest on naturalnie twardy i odporny na działanie wilgoci. Niestety za właściwościami okien drewnianych dębowych idzie również wysoka cena. Drewno modrzewiowe to ostatni gatunek na naszej liście. Gatunek ten jest odporny na działanie wilgoci i wody, a także na wszelkiego rodzaju odkształcenia. W strukturze znajdziemy liczną zawartość żywicy, co niestety podobnie jak w przypadku sosny odbija się na możliwości jej przenikanie na zewnątrz podczas wysokich temperatur. Tu znajdziesz szeroki wybór okien: http://okna-tomczak.pl

A może jednak okna plastikowe o wyglądzie drewna?

Kupując okna warto zastanowić się, czy koniecznie chcemy montować okna drewniane. Oferta producentów okien plastikowych jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnikom drewna możemy polecić okna z powłokami do złudzenia przypominającymi strukturę drewna. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wykluczenie podstawowych wad związanych z koniecznością regularnego doglądania stanu powłoki oraz potrzeby okresowej impregnacji i malowania. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wyposażenie domu i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.