Rozpoczynając budowę domu może się okazać, że w czasie prowadzenia prac będziemy zmuszeni do wprowadzenia zmian w projekcie. Takie działania nie należą do rzadkości, ponieważ często dopełniając niezbędnych formalności okazuje się, iż z niektórych rozwiązań trzeba będzie zrezygnować. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być określony budżet zaplanowany na inwestycję lub zmiana koncepcji części pomieszczeń. Wtedy trzeba będzie pomyśleć nam zmianami w projekcie domu, a to może powodować konieczność zgłoszenia niektórych z nich do starostwa. Warto w tym miejscu przyjrzeć się zmianom z uwzględnieniem tych istotnych i nieistotnych.
Wśród czynników istotnych znajdziemy wszelkiego typu prace zmieniające zakres budowlanych działań. Dobrym przykładem jest myśl o stworzeniu dodatkowego piętra w domu, wówczas potrzebna jest zgoda urzędników odpowiedzialnych za wydanie wcześniejszego pozwolenia na budowę. Zbliżoną sytuację mamy wtedy, gdy zmieniamy sposób wykorzystania budynku lub jego części, czy też zagospodarowania określonego miejsca oraz warunków zabudowy. Trzeba wiedzieć, iż na odpowiedź z urzędu trzeba będzie trochę zaczekać. Jeżeli chodzi usunięcie dodatkowego piętra, zmiany w szerokości i wysokości budynku i zmianę pozycji jednej ze ścian to kwestia wygląda podobnie.
Jeżeli chodzi o czynniki nieistotne, które nie muszą być zgłaszane do starostwa to sprawa jest raczej prosta. Takie zmiany nie naruszają w sposób znaczący posiadanego projektu, w tym wielkości, szerokości, rozmieszczenia ścian zewnętrznych. W przypadku zmian takich jak: zwiększenie ilości okien, drzwi, umiejscowienie instalacji elektrycznej, grzewczej, żadne zgłoszenie nie będzie wymagane. Tak samo jeśli chodzi o zmiany przeznaczenia określonego pokoju lub zmiany materiału na inny tańszy, ale przygotowany do pełnienia identycznej funkcji. Warto zauważyć, iż do czynników nieistotnych zalicza się również niektóre niewielkie zmiany w kształcie dachu. Wówczas dozwolona jest zmiana materiału do wykonania dachu, zgłaszać nie trzeba też niedużych zmian jak nachylenie dachu oraz wysokość kalenicy. Należy jednak wiedzieć, że jest to możliwe tylko wtedy, kiedy cechy dachu mieszczą się w wymaganiach określonych w planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli parametry takie jak chociażby kąt nachylenia przekraczają wymagane założenia określone przepisami, wtedy niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia.