Klinkier to materiał zdobiący elewację wielu budynków. Jego zastosowanie jest jednak znacznie szersze, za pomocą cegieł klinkierowych zrobimy podłogi na tarasie lub wykonamy zabudowę pod ogrodowego grilla. Materiał wykonany jest z łączenia gliny oraz piasku, dzięki temu cechuj się dobrą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych. Klinkier jest również często stosowany w przypadku chodników i podjazdów. Na rynku dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych.
Dostępne w sprzedaży cegły klinkierowe da się podzielić na dwa rodzaje o innych parametrach: cegłę maszynową oraz cegłę formowaną ręcznie. Cegła klinkierowa zrobiona przez maszynę odznacza się równomierną strukturą i gładką lub lekko chropowatą strukturą. Wśród dostępnych kolorów możemy wybrać następujące barwy: czerwień, połączenie błękitu z brązem i nie tylko. Klinkier wykonany maszynowo pozwala na użycie cegieł do budowy elewacji w biurowcach i budynkach handlowych.
Cegła klinkierowa wykonana ręcznie to materiał oparty o dawne metody, czyli wypalanie w specjalnym piecu o wysokiej temperaturze. Materiał ten kosztuje więcej od cegieł wykonanych maszynowo ze względu na sposób wytwarzania, ale jest przy tym bardzo interesującym i pięknie prezentującym się materiałem. Wśród parametrów cegły wykonane można wymienić m.in. chropowata lub gładką powierzchnię. Jeżeli chodzi o dostępne barwy to fragment zakupionej partii może wyróżniać się odcieniem. Głównym miejscem, gdzie cegła ręczna znajduje nabywców są domy jednorodzinne utrzymane w starym stylu, ale też jako element nowoczesnych wnętrz. Możemy także kupić klinkier rozbiórkowy, który nadaje się do renowacji elewacji w niszczejących budynkach lub też jako część łączącą stare materiały z nowymi tworząc w ten sposób rustykalne wnętrze.
Pingback: Jastrych cementowy, betonowy. Jaką grubość i rodzaj wybrać? | Materiały budowlane