Aktualnie projektowane domy nie posiadają już pokryć azbestowych, moda na ten szkodliwy materiał przypada na lata 60 i 70 ubiegłego wieku. Niebezpieczne właściwości azbestu odkryto z czasem i rozpoczęto akcje promujące pozbywanie się tego materiału z dachów polskich domów. Takiego pokrycia powinniśmy pozbyć się w miarę szybko, ponieważ wydziela ono rakotwórczy pył unoszący się w powietrzu i wdychany przez domowników.
Pierwsze likwidacje azbestu z dachów zaczęto kilkanaście lat temu, gdy światło dzienne ujrzał program rządu. Rozpoczęto wtedy mozolny proces eliminowania materiału z dachów obiektów rozsianych po całym kraju. Takie działanie nie byłyby możliwe, gdyby nie dofinansowanie wspierające cały proces. Co ważne można teraz starać się o wymianę starego materiału i to bez konieczności wydawania pieniędzy na jego usunięcie. Jeśli jednak ktoś zdecydował się sam na usuwanie szkodliwego dla zdrowia azbestu to może liczyć się z kłopotami prawnymi. Kary za takie złe składowanie lub pozbywanie się materiału w niewłaściwy sposób jest zagrożone karą od 5 do nawet 20 tys. zł. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na rozbiórkę przez firmę to jako dowód warto zachować specjalny protokół odbioru azbestu i dokument o przeprowadzeniu takich prac na naszym terenie.
Warto podejść do tej sprawy poważnie i nie podejmować działań we własnym zakresie. Zagrożenie nie dotyczy w końcu tylko uszczuplenia portfela, ale przede wszystkim naszego zdrowia i wpływu szkodliwego pyłu na drogi oddechowe. Dobrym pomysłem jest zgłoszenie chęci usunięcia azbestu do powiatowego wydziału ochrony środowiska lub też urzędu gminy. W takim wypadku można ubiegać się o otrzymanie pełnego zwrotu poniesionych kosztów. Za resztę środków jakie w ten sposób zaoszczędzimy warto poszukać nowoczesnego, trwałego i nieszkodliwego pokrycia.