Rdzewiejąca blachodachówka płaska, blachotrapez. Jak ją odnowić?

Nowoczesny, blaszany dach z czasem już nie wygląda tak pięknie jak na początku. Szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych, w tym deszczu, gradu, wilgoci, śniegu i upałów w czasie lata sprawia, że blachodachówka traci swój urok. Materiał staje wyblakły i powoli zmienia się w pordzewiały dach. Powolne niszczenie metalowego dachu nie zmusza nas do wymiany na nowy, ponieważ odnowienie wymaga od nas jedynie zakupu specjalistycznej farby, która przywróci dawny blask zniszczonej powierzchni. 

Renowacja dachu polega na wyborze stosownego produktu, warto rozejrzeć się za farbami przeznaczonymi do metalu, które odznaczają się doskonałą trwałością. Taką farbą pomalujemy cały dach, zaschnięty preparat stworzy w ten sposób elastyczną powłokę pełniącą funkcję ochronną przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.  Tak przygotowany dach z blachodachówki nie będzie pękał nawet przy oddziaływaniu mrozu i ciepła, który kurczy i rozkurcza powierzchnię.  Podobnie jest w przypadku rynien, które jeśli są blaszane możemy pomalować przy pomocy takiej farby. Niekiedy powierzchnię trzeba będzie zagruntować, producenci informują o tym zawsze na opakowaniu danego środka.

Lepiej wykonać renowację samemu, czy z pomocą profesjonalistów?

Zawsze tańszym sposobem odnowienia będzie samodzielna naprawa. Nie zawsze jest to rozwiązanie najlepsze, gdyż wymaga przystosowania terenu wokół tak, aby nie groził nam upadek z wysokości. Rdzewiejącą blachodachówkę trzeba najpierw oczyścić z rdzy, wystarczy do tego druciana szczotka. Cała powierzchnia musi być dobrze przygotowana. Ważne jest także prowadzenie prac w określonych warunkach pogodowych. Wtedy, gdy na zewnątrz będzie zbyt chłodno, czas konieczny na wyschnięcie farby będzie dużo dłuższy. W czasie upałów z kolei i zbyt szybkiego wysychania możemy mieć problem w postaci słabej trwałości tak pomalowanej powierzchni. Jeśli nasz portfel na to pozwala to warto zlecić renowację specjalistycznej firmie, która ze względu na swoje doświadczenia wykona potrzebne prace fachowo.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dachy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.