Drzwi przeciwwłamaniowe stanowią pierwszą barierę, która chroni nasz dom przed dostępem osób niepożądanych. Często uwaga sąsiadów nie wystarczy, aby skutecznie zabezpieczyć budynek przed włamaniem. Warto zwrócić na dostępne na rynku rozwiązania, które zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo domu.
Montując drzwi wiele osób naraża się na komentarze „specjalistów”, którzy podkreślają, że drzwi nie wystarczą, aby uchronić nas przed włamywaczem. Jak pokazuje praktyka takie opinie można dziś schować do szuflady, gdyż coraz więcej osób traktuje drzwi antywłamaniowe jako dodatkową i nie jedyną formę zabezpieczenia domu. Jak pokazują statystyki, newralgiczne punkty, przez które dostaje się włamywacz to okna, drzwi wejściowe i drzwi balkonowe. Analiza słabych punktów w budynku pozwala na dostosowanie zabezpieczeń i lepszą ochronę. Warto pamiętać, że wybór sprawdzonych rozwiązań pozwala także skorzystać z tańszej stawki ubezpieczenia. Ubezpieczyciel uwzględni w ofercie montaż drzwi klasy C, które lepiej ochronią nasz dom. Drzwi antywłamaniowe dobrze jest kupować u sprawdzonego producenta lub autoryzowanego dealera. Profesjonalna firma lokalna także jest dobrym rozwiązaniem, warto dopytać o posiadane atesty oraz certyfikaty. Odradzamy montażu tego typu stolarki drzwiowej we własnym zakresie. Popełnione przez nas błędy lub oddzielny zakup drzwi i wynajęcie ekipy od montażu mogą sprawić, że drzwi nie będą stanowiły zabezpieczenia zgodnego z wizją producenta.
Wskazówki przy zakupie drzwi antywłamaniowych
Nawet jeżeli o drzwiach nie wiemy zbyt wiele to przed wyjściem do sklepu dobrze jest zapoznać się z podstawowymi informacjami tak, aby móc przedstawić swoje oczekiwania sprzedawcy. Musimy zdecydować jakich drzwi potrzebujemy. Jeżeli zaś chodzi o sam model to na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór. Swoją uwagę należy zwrócić na zamek, skrzydło oraz ościeżnicę. Powinny być one odporne na przewiercenie, próby wyważenia lub wyłamania. Monterzy najczęściej korzystają z instalacji przy użyciu kotew oraz obmurowania. Drzwi antywłamaniowe posiadają stalową ramę, a skrzydło jest dodatkowo wzmocnione przez wykorzystanie kratownicy złożonej z metalowych prętów. Wolną przestrzeń wypełniają materiały izolujące (piankę PUR, styropian lub wełnę mineralną. Szkielet jest zawsze dodatkowo wzmocniony blachą stalową. Największym zainteresowaniem cieszą się drzwi wyposażone w obrotowe pręty stalowe. To rozwiązanie wyklucza możliwość przecięcia, gdyż podczas próby nacinania urządzeniem tnącym, pręty zwyczajnie przekręcą się i uniemożliwią dalszą pracę. Dodatkową ochronę stanowią także bolce przeciwwyważeniowe. Przy ich pomocy uniemożliwiamy wyjęcie drzwi, nawet w przypadku przecięcia zawiasów. Niektóre modele wyposażono dodatkowo w metalowy próg, który utrudnia możliwość podważenia skrzydła. Sprawdź: drzwi zewnętrzne Ostrołęka.
Atestowany zamek jest konieczny?
Drzwi antywłamaniowe bez atestowanego zamka klasy C nie spełniałyby swojego zadania. To właśnie wpuszczany centralny zamek uruchamia rygle poruszające się w kilku kierunkach. Tutaj w zależności od modelu możemy wybrać drzwi z kilkoma lub nawet kilkunastoma ryglami. Oczywiście im więcej, tym lepsze będzie zabezpieczenie. Wybierając stolarkę drzwiową warto zwrócić uwagę na osłony zabezpieczające zamek. Powinny być one wykonane ze stali, która uniemożliwi łatwe przewiercenie narzędziami elektrycznymi. Drzwi dobrej jakości posiadają także klucze z zastrzeżonym kopiowaniem. To zdecydowanie utrudnia możliwość dorobienia klucza przez włamywacza, nawet w przypadku jego zgubienia.
Co jeszcze jest ważne?
Uwagę warto zwrócić także na liczbę zamków. Zwykle są to dwa zamki, z czego jeden posiada bolce lub sztaby wysuwane w kilku kierunkach. Istnieją także na rynku modele dostosowane do podłączenia do systemu alarmowego. Tego typu stolarka posiada czujniki nacisku, bądź udaru, po ich wykryciu włącza się alarm. Drzwi zewnętrzne powinny być także wyposażone w izolację, która ochroni budynek przed ucieczkami ciepła oraz zapewni komfortowe warunki akustyczne.