Rozpoczynając budowę domu trzeba przyjrzeć się dokładniej materiałowi jakim jest keramzyt. To lekkie kruszywo stworzone z gliny ilastej, którą poddaje się obróbce termicznej w temperaturze wynoszącej około 1150 stopni Celsjusza. Podczas tychże działań otrzymuje się produkt o większej objętości, czyli keramzyt w postaci brył owalnych i okrągłych. Zalety gliny są znane z historii, ale zaledwie od kilku lat keramzyt zagościł w branży budowlanej
Keramzyt docenili Portugalczycy oraz Włosi, którzy wykorzystują go w celu ochrony domów przed gorącem na zewnątrz. Ten materiał wykorzystywano niegdyś w chłodniejszych krajach świata, gdzie stanowił on bardzo dobrą izolację przed wiatrem oraz zimnem. Wszystko wskazuje na to, że jest to materiał prawie bez wad. W sprzedaży dostępne są gotowe bloczki i pustaki, które posiadają w swojej strukturze mikroskopijne przestrzenie pozbywające się wilgoci oraz uniemożliwiające gromadzeniem jej wewnątrz ścian. Stąd też ściany budowane z keramzytu szybko wysychają i są bardzo dobrym produktem do budowy. Wystarczy powiedzieć, że materiał ten wyklucza problem wilgoci w 95-97% i jest to potwierdzone analizami specjalistów. Warto jednak wiedzieć, iż jego zastosowanie jest zalecane przy mniejszych budynkach, jedno lub dwupiętrowych.
Kolejną właściwością keramzytu jest izolacja akustyczna, która zapewnia radość osobom ceniącym ciszę i spokój. Produkt w postaci grubych pustaków w połączeniu z izolacją z wełny mineralnej doskonale niweluje wszelkie dochodzące z zewnątrz hałasy. Dodatkowo grube bloczki keramzytowe można też wykorzystać jako ściany działowe. Dobrym rozwiązaniem jest budowa ściany keramzytowej w miejscach takich jak sypialnia lub pokój dziecka, gdzie bardzo ważna staje się dbałość o zapewnienie ciszy. Wśród zalet możemy wymienić także wagę materiału, który bardzo łatwo przewieziemy na miejsce niewielkim kosztem oraz oszczędności przy docieplaniu domu.