Piorunochron – zasady działania, budowa. Jak to działa?

W nowo postawionych budynkach często rezygnuje się z montażu piorunochronów. Jeszcze niedawno zdecydowana większość obiektów taką ochronę posiadała. To dziwi tym bardziej, gdy spojrzymy na zagrożenie jakim jest burza. Piorun w czasie uderzenia może bardzo poważnie uszkodzić dom. Historia pokazała wiele sytuacji, kiedy uderzenie wywołuje awarię urządzeń elektrycznych przyłączonych do kontaktów lub skutkuje groźnym pożarem. Może więc warto na nowo zaprzyjaźnić się z instalacją tego sprawdzonego od lat rozwiązania? 

Trzeba przypomnieć, że wyładowanie atmosferyczne bardzo szybko osiąga natężenie wynoszące do 100 000 Amperów i temperaturę około 30 000 stopni Celsjusza. Zwykle uderzenie pioruna w dom nie zdarza się często, ale jest możliwe. Piorunochron uderzenie pioruna przesyła do podłoża, a co za tym idzie nasza instalacja elektryczna i dom są w pełni bezpieczne. Oprócz piorunochronu warto pomyśleć nad instalację elektryczną, która w razie wystąpienia jakichkolwiek przepięć uchroni urządzenia przyłączone do gniazdek. W Polsce nie istnieje obowiązek montowania instalacji odgromowych, wszystko zależy więc wyłącznie od właściciela. Zwykle jest tak, że pioruny są na danym terenie „przyciągane” przez duże budynki. Jeśli więc w naszej okolicy to nasz dom jest najwyższy to musimy przemyśleć możliwość skorzystania z takiej instalacji.

Możemy montaż odgromnika skonsultować z fachowcem, który posiada wiedzę dotyczącą częstotliwości występowania burz z piorunami na określonym terenie. Wtedy specjalista doradzi, czy w najbliższej okolicy zdarzają się silne wyładowania atmosferyczne i czy w związku z tym powinniśmy montować dodatkowe zabezpieczenie. Decyzję możemy też podjąć sami, gdyż daje to spokój przez wiele lat jeśli chodzi o ochronę domu. Trzeba tylko wiedzieć, że prace warto zlecić specjalistom, którzy zrobią instalację dobrze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.