Dostępną aktualnie metodą stosowaną w budownictwie jest gładź szpachlowa ogniotrwała. Spełnia ona właściwości nie tylko wizualne, ale głównie zabezpiecza ściany w domach i innych obiektach. Taki materiał warto położyć zamiast gładzi gipsowej w miejscach, gdzie mogą występować wysokie temperatury. Utrzymujące się gorąco może powodować pęknięcia ścian, główne punkty to styki ścian z kominkami, czy z kuchenką. Czemu warto wybrać gładź wysokotemperaturową jako materiał zabezpieczający ściany?
Powodem takiej decyzji powinno być to, iż taka powierzchnia zapewnia ochronę przed negatywnym wpływem bardzo wysokich temperatur sięgających do nawet kilkuset stopni Celsjusza. Zarazem materiał też jest identyczny pod względem wizualnym do tradycyjnej gładzi, taka powierzchnia jest równie gładka i estetyczna. Aby utworzyć taką powłokę ochronną i otrzymać dobry efekt trzeba dobrze przygotować ścianę do położenia W nowym ścianach ten kłopot raczej nie występuje, w przypadku starszych przestrzeni trzeba zadbać o usunięcie resztek w postaci starego tynku i gładzi. Przygotowana ściana powinno się zagruntować preparatem ognioodpornym i odczekać na wyschnięcie wszystkich powierzchni.
Tak przygotowaną ścianę pod gładź możemy pokryć naszym ognioochronnym materiałem. W tym celu postępujemy z opisem widniejącym na opakowaniu. Gładź kładziemy fragmentami o niewielkiej grubości do kilku milimetrów, nasze prace trzeba wykonać solidnie, wówczas materiał rozłoży się równomiernie na całej powierzchni. Trzeba wiedzieć, że zanim przystąpimy do szlifowania należy zaczekać aż ściany dobrze wyschną. Po aplikacji i szlifowaniu trzeba odczekać około trzech dni, zanim naszą powierzchnię narazimy na działanie wysokich temperatur.