Tynk gliniany na ścianach. Sprawdzi się w Twoim domu?

Glina to materiał z posiadający wieloletnią historię, korzystamy z niego od niepamiętnych czasów. Duży popyt na glinę wynikał zawsze z prostego pozyskiwania i braku wyjątkowych wymagań do wykonywania ścian w pomieszczeniach. Ludzie chwalą glinę jako materiał o specyficznych parametrach, gdyż umożliwia on regulowanie wilgoci, zatrzymuje promieniowanie, utrzymuje ciepło, a także pomaga alergikom. Powoli wraca popularność tynków glinianych, gdyż ścianę da się wykonać we własnym zakresie, bez otwierania szeroko portfela. 

Aby poznać cechy gliny trzeba zagłębić się lepiej we właściwości tegoż materiału. Glina charakteryzuje się właściwościami przeciwgrzybicznymi, przy jej pomocy utrzymamy odpowiedni stan powietrza oraz temperaturę w mieszkaniu. W ciepłe dni glina schłodzi budynek, w zimę wniesie dodatkową ilość ciepła. Zaletą tynku z gliny jest też nieduża ilość materiału jakiego potrzebujemy do położenia na ścianach. Do stworzenia powierzchni chroniącej starczy jedynie warstwa o grubości około 2 cm, glina już wtedy będzie spełniać swoje zadanie. Zaletą są też koszty, gdyż materiał ten można znaleźć prawie wszędzie. Czasem okazuje się, że piaszczysta okolica skrywa dużych zapas podziemnej gliny, umożliwi to otrzymanie gliny bez wydawania nawet złotówki. Dużym plusem gliny jest jej naturalne pochodzenie, unikamy w ten sposób szkodliwego dla zdrowia pyłu związanego z chemią stosowaną w wielu budowlanych materiałach.

Szybka instalacja glinianej ściany

Jeśli mamy nawet niewielkie umiejętności to nic nie stoi na przeszkodzie do spróbowania  wykonania takiej ściany z gliny. Jest to raczej łatwe zadanie, do którego wystarczą chęci i niewielka wprawa w tynkowaniu. Glinę trzeba najpierw przygotować, w tym celu mieszamy ją z piaskiem, możemy też dodać sieczki słomianej wzmacniającej materiał. Niezbędne składowe umieszczamy w betoniarce, połączy ona wszystkie materiały. Przygotowaną glinę należy aplikować za pomocą tradycyjnej kielni lub pacy. Jeżeli chcemy mieć idealnie równe ściany niezbędne będzie wykorzystanie poziomicy. W przypadku wyboru niestandardowych konstrukcji mamy materiał, który sprawdzi się w tej kwestii doskonale. Tworzenie samej gładzi będzie składać się wyłącznie z gliny i piasku. Barwę powierzchni wykonanej z gliny należy określić jako przyjemną z odbiorze, jest ciepła i nieszablonowa. Kolorystykę można dowolnie zmieniać dodając specjalny barwnik. To wprost idealna sytuacja dla artystów amatorów, którzy chcą nadać ścianom niespotykanej nigdzie indziej faktury i kształtu. Wystarczy do tego miotła lub gąbka. Jeśli chcemy otrzymać błyszczącą fakturę należy plastikową pacą pocierać wilgotną ścianę nieco mocniej. Otrzymamy wtedy śliską powierzchnię. Każdą poprawę łatwo jest wykonać, gdyż trzeba tylko zamoczyć od nowa gliniany tynk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.