Jak sfinansować instalację PV dzięki programowi „Mój prąd”?

Pomoc dla prosumentów realizujących inwestycje takie jak fotowoltaika w domach, obiektach mieszkalnych to podstawowy cel zaprezentowanego programu rządowego „Mój prąd”. Główne punkty tego zadania zaprezentował w ostatnim czasie premier rządu Mateusz Morawiecki. Według jego zapewnień w budżecie wygospodarowano pieniądz na to zadanie w kwocie 1 mld zł. Dofinansowanie do fotowoltaiki dostaną wszyscy zainteresowani prosumenci, którzy postanowią kupić i zainstalować panele słoneczne w ramach przydomowej instalacji. 

Ministerstwo Środowiska wspólnie z resortem energii prowadziło konsultacje w tej sprawie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Zdecydowano się na realizację tego zadania i rozpoczęto wdrażanie systemu dofinansowań, które będzie można otrzymać na przydomową instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW w przypadku mikroinstalacji i nieco większej do 10 kW. Określono także pewne limity wsparcia dla inwestorów. Na pojedynczy system PV można będzie uzyskać kwotę dotacji na poziomie 5000 zł. Natomiast kwalifikowany koszt całego przedsięwzięcia nie może przekroczyć 50% dla całej inwestycji. Zanim przystąpimy do realizacji fotowoltaiki w domu trzeba pamiętać, że nie można wykonać paneli słonecznych przed rozpoczęciem naboru wniosków. W przypadku, gdy zamierzamy ubiegać się o dotację z programu „Mój prąd” na zakup instalacji słonecznej należy ją wykonać ze swoim środków i właśnie wtedy skierować stosowny wniosek o dotację. Pomysłodawcy programu podjęli decyzję o nieustannym naborze przyjmowania wniosków, aż do chwili wyczerpania środków finansowych z przekazanego na to zadanie budżetu. Środki na to zadanie zostaną rozdysponowane w ciągły, szybki sposób. Najpierw należy złożyć wniosek o dotację, później składamy podpisy na umowie oraz składamy końcowy wniosek o dofinansowanie na naszą instalację fotowoltaiczną w budynku mieszkalnym.

Ministerstwo realizujące program „Mój prąd” przewiduje montaż do 200 tys. mikroinstalacji przy wykorzystaniu systemu dotacji. To właśnie dofinansowanie umożliwi skuteczny rozwój fotowoltaiki instalowanej na dachach domów. Premier rządu podkreślał w trakcie spotkania istotną rolę i zadania programu, a także fakt, iż działania zmierzające do wdrożenia systemu wsparcia finansowego są zaawansowane. W tej chwili blisko 65 000 budynków mieszkalnych jest w posiadaniu instalacji generujących darmową energię słoneczną. Nowoczesna fotowoltaika zwykle generuje nadwyżki energii, które można będzie przekazać do sieci elektroenergetycznej, aby móc później pobrać większą część oddanego prądu w razie zwiększonego zapotrzebowania. Póki co nie znamy terminu ogłoszenia naboru w programie „Mój prąd”. Tutaj podobnie jak w przypadku zadania „Czyste Powietrze” mamy dogodną formę finansowania do montażu instalacji PV, co zmniejsza końcowy koszt takiej inwestycji i nie obciąża domowego budżetu prosumentów. Tego typu instalacje zwracają się stosunkowo szybko, najpierw zapewniając oszczędności w rachunkach za prąd, następnie po pełnym zwrocie generują darmową „zieloną energię” dla potrzeb wszystkich mieszkańców domu. Sprawdź możliwości paneli słonecznych na stronie: http://fotowoltaika-polska.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Usługi i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.