Wiercenie w płytkach ceramicznych lub gresie to prosta sprawa, jeżeli oczywiście wiemy jak to zrobić i jakich narzędzi użyć. Wówczas nawet pierwszy kontakt z wykonaniem otworu nie musi być porażką. Część osób mających obawy przed uszkodzeniem ściany rezygnuje z wiercenia, a wystarczyłoby tylko zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami.
Możliwość uszkodzenia płytek w trakcie prowadzenia prac istnieje, jednak przy wyborze dobrych narzędzi i wierteł tego problemu być nie powinno. Trzeba jednak pamiętać o dużej uważności. Jakie narzędzia będą niezbędne? Wystarczy nam zwykła wiertarka udarowa lub młotowiertarka i zestaw wierteł. Udar w wiertarce włączamy w momencie, kiedy już pokonamy warstwę płytek i natkniemy się na ścianę. Przy zakupie wierteł do tego zadania najlepszy będzie zakup standardowych wierteł do betonu, bądź SDS wyposażonych w cztery krawędzie tnące. Wiertła bezudarowe sprawdzą się jedynie wtedy, gdy za warstwą z płytek znajduje się inny materiał niż beton lub cegła. Jeśli nasze ściany zdobią płytki szkliwione to najlepiej jest wybrać wiertło łopatkowe. To nim przewiercimy się przez płytki, natomiast zwykłym wiertłem wykonamy głębszy otwór w twardej ścianie. Wiertło łopatkowe jest o tyle dobre, że w odróżnieniu do tradycyjnych kształtów o dwóch ostrzach, umożliwia zrobienie bardzo równego otworu i braku uszkodzeń płytek przy pracy.
Prawidłowe wiercenie otworu
Zaczynamy od zaznaczenia wybranego punktu ołówkiem. W celu zaznaczenia, ale też wykonania otworu dobrze jest skorzystać z punktaka. Drobna dziurka nim wykonana pozwoli wiertłu na lepszą przyczepność. Jeśli wiertło nam zjedzie to może uszkodzić płytkę, warto więc sobie pomagać innym narzędziem. Jeśli jednak nie posiadamy specjalnego wiertła, a jedynie tradycyjne to otwór wywiercimy rozmiarem 6 mm. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas możemy dużo łatwiej coś uszkodzić. Przebijanie się przez płytki zawsze wykonujemy na wyłączonym udarze, dopiero po przewierceniu się przez wierzchnią warstwę włączamy udar. Dla otworów w gresie dobrze jest nabyć wiertło diamentowe, którym dużo łatwiej przewiercimy się przez bardzo twardą strukturę. Musimy jednak co pewien czas schładzać wiertło, które lubi się w czasie pracy mocno nagrzewać. Jeżeli o tym zapomnimy to może się ono nie tylko szybko zużyć, ale także uszkodzić.