Podczas chłodnych wieczorów, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza pojawia się para wodna na szybach, wewnątrz okien zamontowanych na poddaszu. Czasem taki kłopot prowadzi do przekonania, iż montaż wykonany został źle i zrobiła to ekipa, gdzie brakuje fachowców. Czy takie myślenie ma swoje podstawy?
Faktem jest, że pojawienie się pary wodnej na szybach okiennych nie jest w prawie nigdy związane z uszkodzonym lub źle zainstalowanym oknem. Jeśli wilgotność w środku domu bardzo się różni od tej panującej na zewnątrz to naturalne zjawisko jakim jest kondensacja pary wodnej będzie zupełnie naturalna. Nie ma to żadnego związku ze złą jakością profili okiennych, czy też nieprawidłowym montażem. Para wodna pojawia się na oknach dachowych z kilku powodów. Jedną z podstawowych przyczyn jest niedostateczna cyrkulacja powietrza, a dokładniej brak należytej wentylacji. Nagromadzona wilgoć musi mieć swoje ujście, za które odpowiedzialny jest odpowiedni system wentylacji budynku. Jeżeli tego brakuj to roszenie okien w domu będzie codziennością. Wynika to z niewystarczającego przepływu powietrza, przez co nie zachodzi prawidłowa wymiana powietrza. Taka sytuacja może powodować łączenie się ciepłego powietrza z zimnymi elementami, wtedy następuje kondensacja pary wodnej. Widać to wyraźnie na brzegach szyb, są to miejsca, gdzie umieszczone są najzimniejsze elementy okien.
Co zrobić w takim przypadku?
Powinniśmy najpierw sprawdzić, czy nasz system wentylacji działa poprawnie. Na poddaszu problem może stanowić źle funkcjonująca wentylacja grawitacyjna np. słaby ciąg kanałów wentylacyjnych. Rozwiązaniem tego problemu jest niekiedy instalacja w kratkach wentylacyjnych specjalnych wyciągów zasilanych prądem. Będą one wciągać niepotrzebną parę wodną i pozbywać się jej na zewnątrz budynku. Jeżeli posiadamy wentylację wywiewną to możemy także na stałe rozszczelnić okna lub zamontować nawiewniki. Czasem pomocne okazuje się zamontowanie grzejników bardzo blisko okien, tuż pod nimi, dzięki temu parowanie okien jest w pewnym stopniu ograniczone. Zobacz także: Przeciekający dach z dachówki, papy, gontów. Jak znaleźć przyczynę?