Opis gospodarczy województwa mazowieckiego.

Mazowsze to teren rozwijający się najszybciej w skali kraju i będący liderem przemian w Polsce. Region ten przyciąga przedsiębiorców i duże firmy z kraju i ze świata. Świadczą o tym również dane statystyczne dotyczące wkładu w tworzenie PKB. Tak szybki wzrost jest możliwy dzięki zróżnicowaniu funkcjonujących tu firm z wielu branż. Pozwala to tworzyć stabilne firmy, a sam rynek nie jest tu tak podatny na wszelkiego rodzaju wahania koniunkturalne. Stabilna pozycja utrzymuje się od wielu lat i nie widać na horyzoncie żadnych znaczących zmian w tym zakresie. 

Główną rolę na terenie województwa mazowieckiego odgrywa przemysł spożywczo-rolny oraz petrochemicznych. Ten pierwszy odznacza się szerokim zasięgiem działania i wielkością produkcji rolnej. Mieści się tu także największa w Polsce rafineria znajdująca się w Płocku. Znaczny wpływ na rozwój mają też sektory: chemiczny, energetyczny oraz elektromaszynowy. Na Mazowszu rozwijają się też nowoczesne i innowacyjne firmy, które zapewniają przyspieszony wzrost gospodarczy w wielu dziedzinach. Wśród takich branż znajdziemy m.in. usługi informatyczne, telekomunikacyjne, finansowo-ubezpieczeniowe, przemysł elektroniczny, czy farmaceutyczny. To tutaj działa ponad 650 tys. firm z polskim i zagranicznym kapitałem. Istotną rolę pełni też eksport i import w kraju. Tutaj prawie 50% krajowego obrotu towarami wynika z działalności lokalnych przedsiębiorstw. Ułatwieniem jest wsparcie unijne zapewniające bezpieczną wymianę towarów.

Mazowsze to dobre miejsc do lokowania inwestycji, skłania do tego strategicznie rozmieszczenie regionu w skali kraju, ale też powierzchnia terenów i ich położenie. Zachęca też fakt dobrze rozbudowanej infrastruktury komunikacyjnej np. Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa Modlin, port lotniczy Okęcie oraz sieci drogowe i kolejowe. Dynamiczny wzrost województwa mazowieckiego zapewniają młodzi i dobrze wykształceni pracownicy. Z danych wynika, że 14% osób to pracownicy z wyższym wykształceniem oraz 30% to osoby ze średnim wykształceniem. W tym regionie funkcjonują także najważniejsze uczelnie w Polsce. Działa tu 91 niepublicznych uczelni i 19 wyższych, w tym Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Jeżeli chodzi o rolnictwo to pola uprawne zajmują blisko 65% powierzchni województwa. Główne dobrze prosperujące branże to sadownictwo i ogrodnictwo. Mazowsze produkuje powyżej 40% wszystkich owoców w skali kraju. Same tylko sady stanowią blisko 30% powierzchni uprawnej w całej Polsce. Głównymi produktami są tu truskawki oraz jabłka, stanowiące odpowiednio ¼ i ½ owoców krajowej produkcji. Na teren województwa mazowieckiego nie brakuje też warzyw i zbóż. Region ten jest głównym producentem warzyw w Polsce oraz drugim co do wielkości producentem zbóż. Rozległe płaskie tereny pozwalają też na szybki rozkwit produkcji mlecznej i mięsnej. Najwięcej mleka „wypływa” właśnie stąd. W ostatnich latach dużą uwagę przykłada się do idei zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu Mazowsze posiada coraz więcej gospodarstw ekologicznych. Obecnie działa powyżej 1 tys. takich gospodarstw.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.