Mimo, iż gospodarska na Podlasiu nie zalicza się do tych najszybciej rozwijających się to w kilku branżach radzi sobie doskonale, a w niektórych tempo wzrostu systematycznie rośnie. Najważniejszą rolę wciąż pełni branża spożywcza, drzewna, maszynowa i budowlana. Ostatnie kilkanaście lat to czas intensywnej pracy w przemyśle rolno-spożywczym, gdzie dużą rolę odgrywają zakłady produkujące nabiał, mięso, zboża i drób. Mleczarnie na Podlasiu mogą pochwalić się swoją wydajnością, gdyż należą do największych w całej Polsce. Nie można też zapominać o przemyśle lekkim, czyli tworzeniem tkanin i dywanów.
Spoglądając na tereny zachodnie województwa ujrzymy rozwój przemysłu drzewnego, który cieszy się dostępem do wielu surowców naturalnych w regionie. Duże zakłady i średnie firmy zajmują się tu produkcją mebli, drewnianych podłóg, pokryciami dachów i stolarką okienną. Jeżeli chodzi o branżę budowlaną to dominują tu przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem silikatów, ceramiki i kostki brukowej. Na bardzo rozległych terenach z glebą o dobrej jakości swoją działalność rozwija segment rolniczy. Korzystne warunki pozwalają uprawiać na tym terenie ziemniaki, zboża oraz buraki cukrowe. To dobre miejsce dla warzyw i owoców ze znaczkiem „eko”, gdyż tereny województwa podlaskiego są jednymi z najczystszych ekologicznie miejsc w całym kraju. Rozwój jest też dostrzegalny jeżeli chodzi o branże turystyczną właśnie ze względu na korzystne warunki. Zatrudnienie znajdują tu osoby chcące w czasie wakacji pracować w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Istnieje tu też wiele dużych firm, które zapewniają pracę mieszkańcom Podlasia. Wśród nich warto wymienić m.in. Spółdzielnię Mleczarką Mlekpol, Hutę Szkła Pilkington, Fabrykę dywanów Agnella, Polmos Białystok, Browar Dojlidy czy British American Tobacco w Augustowie.
Trzeba też wspomnieć, że silny rozwój Podlasia nie byłby możliwy bez sektora budowlanego, który w ostatnich latach coraz śmielej sobie poczyna na rynku polskim i zagranicznym. Przyczynia się do tego funkcjonujący wciąż program zrzeszający firmy budowlane z całego Podlasia. Przyszłościowym rynkiem jest tu z pewnością budownictwo modułowe, czyli produkcja gotowych domów transportowanych w odległe zakątki świata. Istnieją firmy, które tworzą tego typu domy i eksportują je do Norwegii. Podobnie wygląda rynek obróbki metali, który zrzesza kilkadziesiąt kluczowych firmy o silnym rozwoju. Są wśród nich przedsiębiorstwa z Podlasia. Dzięki wspólnym staraniom sektor obróbki metali prowadzi międzynarodową współpracę z Ukrainą, Litwą, Białorusią, Hiszpanią, Włochami i Turcją. Branża ta zatrudnia około 7600 osób.
Nieco mniejszą gałęzią gospodarki na Podlasiu jest przemysł włókienniczy zajmujący się głównie produkcją bielizny. W tym sektorze zatrudnienie znajduje blisko 100 osób. Przedsiębiorcy współpracują z innymi firmami, dzięki czemu eksportują blisko 40% towaru poza granice kraju. Ten niewielki rynek zyskał przychylność kupców z całego świata dzięki uczestnictwu w wielkich targach bieliźniarskich w Paryżu. Nie można też zapominać o nowoczesnych gałęziach gospodarki takich jak rozwój innowacyjnych projektów. To na tym terenie znajdziemy program „Hun of talents”, który działa dzięki współpracy z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Podlasie stawia na rozwój i to właśnie tutaj realizowane są najbardziej nowatorskie pomysły. Najlepsze z nich są realizowane dzięki wsparciu instytucji, uczestnicy poszczególnych projektów otrzymują wsparcie merytoryczne, krok po kroku budują model biznesowy i mogą się wówczas starać o naprawdę duże dofinansowanie. Przykładem bardzo szybkie rozwoju tej gałęzi gospodarki na Podlasiu jest robot Photon, który przy pomocy mobilnej aplikacji uczy najmłodsze dzieci podstaw programowania.