Województwo warmińsko-mazurskie.

Województwo jest położone w północno-wschodniej części Polski, nad Zalewem Wiślanym. Teren o powierzchni 24 173,47 km² zamieszkuje 1,43 mln mieszkańców i jest to czwarte co do wielkości województwo w kraju. Interesujący jest fakt, iż teren ten nie należy do gęsto zaludnionych i mocno zurbanizowanych. Wynika to z rozległości terenów i skupienia gospodarki oraz życia społecznego w największych miastach regionu. Stopień urbanizacji wynosi 59,3%, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 59 osób na km². Jest to jeden z najniższych wskaźników w kraju, gdzie średnie zagęszczenie wynosi 123 osoby/km². Obszar województwa stanowi 7,7% powierzchni całego kraju.

Warmia i Mazury to teren bardzo korzystny pod względem turystycznym, nic więc dziwnego, iż posiada on tytuł „Krainy Tysiąca Jezior”. Dlatego też region pod względem gospodarczym jest łakomym kąskiem dla inwestorów. Główne branży rozwoju to turystyka, przemysł drzewny, spożywczy, produkcja maszyn, odnawialne źródła energii, produkcja jachtów, ekoturystyka. Całość uzupełniają inteligentne specjalizacje, które bazują na koncentracji posiadanych zasobów. Jeżeli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie są to następujące działy: ekonomia wody skupiająca się an wykorzystaniu posiadanych ujęć wodnych, przemysł drzewny i meblarski, a także produkcja żywności odpowiadającej najwyższym standardom jakości. Wśród liczby ludności na tym terenie, podobnie jak w innych częściach kraju, tak i tutaj dominuje wyższy wskaźnik zamieszkiwania kobiet (51,1%) niż mężczyzn (48,9%). Widoczna jest też niewielka, ale utrzymująca się przez lata stała liczba mieszkańców.

Szybki rozwój tutejszych firm jest zauważalny także w obecności ich w rankingach takich jak „Diamenty Forbesa”. Branżowe pismo umieszcza poszczególne przedsiębiorstwa patrząc na ich rozwój i osiągany roczny przychód. W 2017 r. na liście znalazły się 72 firmy, kiedy jeszcze rok wcześniej ranking zamykał się na 41 przedsiębiorstwach. Przeciętny produkt krajowy brutto generowany przez mieszkańców województwa wynosi w granicach 2,7%. Województwo dzięki swojemu położeniu doskonale wykorzystuje możliwości turystyczne. Znajdziemy tu tereny o wysokich walorach przyrodniczych, w tym kompleksy leśne, liczne jeziora, Puszczę Piską, rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. Podobnie ma się kwestia jakości powietrza, które w terenach mniej zurbanizowanych jest jednym z najczystszych w kraju. W całym regionie znajduje się ponad 3 tys. jezior, w związku czym teren ten został włączony do grona 14 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Pozytywny obraz województwa dopełnia doskonała komunikacja z największymi państwami Europy. Działa tu Regionalny Port Lotniczy Olsztyn-Mazury, który obsługuje każdego roku setki tysięcy pasażerów. W miejscu tym odbywają się też ważne w skali kraju wydarzenia kulturalne m.in. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego, Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „Szanty w Giżycku”, Międzynarodowy Piknik Country w Mrągowie, czy Ostróda Reggae Festival. Poniżej prezentujemy listę najważniejszy miejscowości na Warmii i Mazurach, które pełnią niepodważalną rolę w rozwoju gospodarczym regionu:

Olsztyn – 172 970 mieszkańców, powierzchnia 87,89 km2

Elbląg – 121 046 mieszkańców, powierzchnia 80 km2

Ełk – 61 237 mieszkańców, powierzchnia 21,07 km2

Ostróda – 33 216 mieszkańców, powierzchnia 14,15 km2

Iława – 33 128 mieszkańców, powierzchnia 21,88 km2

Giżycko – 29 572 mieszkańców, powierzchnia 13,80 km2

Kętrzyn – 27 453 mieszkańców, powierzchnia 10,34 km2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.