Jak naprawić pękające ściany w bloku, starym, nowym domu?

Bez względu, czy jest to stary, czy nowy dom z czasem znajdą się drobne wady, które będą wynikały ze starości konstrukcji lub jej pracy i osadzenia domu w podłożu. Na ścianach mogą być z czasem zauważalne pęknięcia, które powinny być przez okresowo sprawdzane. Powodów takiego pękania jest wiele, w tym wpisie sprawdzimy jak je usunąć. 

Występujące w różnych miejscach pęknięcia mogą być wywołane przez wady konstrukcyjne, lub też złe dobranie materiałów na tynki. Takich wad każdy chciałby uniknąć, ponieważ tworzące się pęknięcia mogą powodować w przyszłości dodatkowe problemy. Większość nierówności łatwo jest sprawdzić pod kątem czy to wady konstrukcyjnej, czy też źle wybranej mieszanki. Aby mieć pewność z czym mamy do czynienia należy widoczną szczelinę załatać i patrzeć jak będzie się ona zachowywać na przestrzeni tygodni. Jeśli po kilkunastu dniach  ściana w miejscu łatania będzie znowu pękać to niezbędna będzie opinia fachowca co jest przyczyną i jak temu zaradzić. Bardzo istotna jest wówczas szybka reakcja i wykonanie napraw, wtedy ściana nie będzie pękać na całej szerokości, unikniemy w ten sposób ponoszenia większych kosztów.

Jak likwidować pęknięcia we własnym zakresie?

Mając świadomość, iż powstające szczeliny to efekt wyboru tynków wątpliwej jakości lub materiałów, wszelkie naprawy możemy wykonać sami. W tym celu będziemy potrzebować szpachelki do pogłębienia pęknięcia, to ułatwi aplikację materiału naprawczego. Powierzchnię trzeba będzie zagruntować, aby nowa warstwa mogła się silniej związać z uszczelnianym fragmentem. W sprzedaży dostępne są wypełnienia m.in. zaprawa szpachlowa lub szpachla wzbogacona włóknem szklanym. Jeśli już załataliśmy szczelinę to następnie na ścianę kładziemy grunt, czekamy do wyschnięcia i malujemy na wybrany kolor. Warto w tym miejscu dodatkowo zadbać o usunięcie jakichkolwiek nierówności jakie mogły powstać w czasie remontów i niedokładnego nakładania gładzi. Wówczas trzeba wiedzieć, że nie można łączyć ze sobą różnych zapraw np. gipsowej z cementowo-wapienną. W takim wypadku możemy być świadkiem słabego wiązania i niezadowalającego efektu końcowego. Opisany przez nas sposób sprawdza się dla niedużych szczelin o grubości do kilku centymetrów. Dla większych nierówności szybciej i taniej będzie skorzystać z płyt gipsowo-kartonowych. Musimy jedynie mieć świadomość, aby dobrać odpowiednią płytę do danego pokoju, inna sprawdzi się w kuchni, inna w salonie. Zobacz także: bezrobocie w Warszawie i na Mazowszu na przestrzeni lat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ściany i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.