Kotły energetyczne zapewniają stały dostęp budynku do energii cieplnej, co sprawia, iż w naszym domu jest przytulnie w okresie jesienno – zimowym. Najpopularniejszym paliwem jest drewno oraz węgiel, ale swoje zastosowanie w ogrzewaniu znajdują coraz to nowe materiały. Kocioł na paliwo stałe jest zawsze przyłączony do przewodu kominowego, dzięki czemu pozbywa się on szkodliwych spalin na zewnątrz budynku. W tym artykule omówimy postawowe rodzaje pieców, które cechują się różnymi właściwościami.
Piec zasilany węglem i drewnem
Popularność tego rozwiązania tkwi w jego cenie, gdyż sam materiał nie należy do najdroższych. Taki piec charakteryzuje się koniecznością dokładania materiału co pewien czas, więc wymaga od nas dbałości regularne doglądane kotła. Innym rozwiązaniem są kotły na węgiel lub ekogroszek, które są wyposażone w automatyczny podajnik. Dzięki temu materiał jest co jakiś czas dosypywany z automatu, więc nie trzeba o nim stale myśleć. W przypadku ekogroszku mamy do czynienia z bardzo ekologicznym spalaniem, natomiast węgiel i drewno należą do materiałów szkodliwych dla środowiska.
Kocioł na gaz
Tutaj mamy do wyboru dwa sposoby zasilania: gazem płynnym lub ziemnym. Gaz ziemny możemy zastosować wyłącznie w przypadku, gdy mamy dostęp do okolicznej sieci gazowej. Z kolei gaz płynny musi posiadać odpowiednio rozmieszczone pojemniki na paliwo, którym będzie zasilany piec. Aktualnie produkowane kotły pozwalają na zachowanie pełnej ekologii, gdyż nie emitują one do atmosfery szkodliwych substancji. Dodatkowo za taką instalacją przemawia fakt, iż jest ona niemal w pełni autonomiczna i nie musimy o niej pamiętać. Dobrym wyjściem jest zastosowanie kotła kondensacyjnego, który pozwala na wygodne użytkowanie, szczególnie w połączeniu z czujnikiem umożliwiającym sprawdzanie temperatury w całym domu.
Kocioł na olej opałowy
To mniej popularne rozwiązanie od gazu, ponieważ jest zwyczajnie droższe w eksploatacji. Podobnie ma się kwestia montażu całej instalacji i wszelkich przyłączek. Dodatkowo podobnie jak u poprzednika wymagane są pojemniki przechowujące olej. Dobrym wyjściem jest tu wybór kotła olejowego kondensacyjnego, który pozwala uzyskać dużo lepszą jakość spalania przy tej samej ilości paliwa. Pozwala to zachować większą ekonomiczność, to istotne ze względu na cenę samej instalacji.
Kocioł zasilany prądem
To najdroższy sposób zasilania domu energią cieplną, za wysoki koszt odpowiada nie tyle sama instalacja, lecz kwoty jaki wydamy na ciągłe użytkowanie. Ceny prądu są wysokie, więc najlepszym rozwiązaniem jest montaż kotłów akumulacyjnych, które dzięki tzw. taryfie nocnej pozwalają zapłacić za prąd znacznie mniej. Za tym sposobem zasilania przemawia wielkość kotła, bezpieczeństwo oraz łatwość obsługi.